Pro řezané květiny, cibule a okrasnou zeleň platí evropské předpisy

Podle příslušných evropských předpisů musejí mít čerstvé řezané květiny, čerstvá okrasná zeleň a květinové cibule a hlízy předepsanou jakost a musejí být správně označeny. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vloni zkontrolovali přímo u dovozců a ve velkoskladech, ale také v maloobchodních prodejnách 58 vzorků. Z nich nevyhovovalo pět vzorků cibulí a hlíz, které byly nezdravé a neodpovídaly jakostním požadavkům, a v šestnácti případech chybělo označení jakostní třídy řezaných květin, uvedla mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

Většina nedostatků však nebyla nijak závažná, 60 procent z nich inspektoři zjistili v běžných obchodech, dodala Kolejková. Potřebné znalosti příslušných předpisů byly však všeobecně mizivé. Proto inspektoři využili kontrol i k tomu, aby prodejce informovali o nových povinnostech. Naprostá většina květin se pro český trh nakupuje podle Kolejkové na květinových burzách v Nizozemsku, pouze malé procento produkují tuzemští pěstitelé.
Také pro potravinářskou inspekci je tento druh kontrol novinkou. Vybraní inspektoři proto prošli během minulého roku speciálním vzdělávacím seminářem pod vedením nizozemských expertů, kteří pracují pro Asociaci holandských květinových aukcí (Association of Dutch Flower Auction) a pro Květinovou aukci v Aalsmeeru (Flower Auction Aalsmeer), které je jedním ze čtyř členů této asociace. Aukcemi v Nizozemí prochází 65% světového trhu s květinami a rostlinami. Na všechny čtyři aukce dováží denně zboží více než šest tisíc producentů především z Keni, Izraele, Zimbabwe, Německa, Belgie a Ecuadoru. Největším odběratelem květin a rostlin z těchto aukcí je Německo, kam se exportuje 33 % veškerého prodaného zboží, informovala Kolejková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *