04.04.2012 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro rozšíření citlivých komodit

Mezi takzvané citlivé zemědělské komodity by se měla přidat cukrová řepa, vepřové a drůbež. Znamenalo by to větší dotační podporu zemědělcům. Na zasedání v Brně se na tom shodla Ekonomická komise Agrární komory ČR.

"Ekonomická komise navrhla, aby se mezi citlivé komodity přidala cukrová řepa. V dohledné době budou končit kvóty a pokud by nebyla zvláštní podpora pěstitelů cukrovky, tak u nás pěstování této plodiny prakticky zanikne," shrnul poradce prezidenta Agrární komory ČR Jan Záhorka. Kromě cukrovky by se podle něj mezi citlivé komodity měla v budoucnu zařadit také drůbež a vepřové, protože i jejich chov je či bude znevýhodněný. Systém citlivých sektorů se od letoška změní, aby dotčení farmáři mohli i nadále dostávat dotace. Počítají s tím návrhy dvou nařízení, které v polovině února schválila vláda. K podpoře citlivých odvětví může ČR ročně využít asi 800 milionů korun z evropských fondů. Mezi citlivé sektory zemědělství v Česku v současné době patří chov dojného a masného skotu, ovcí, koz a pěstování chmele a brambor na výrobu škrobu.
O konkrétním systému podpory citlivých sektorů se podle Záhorky bude ještě jednat. Tato odvětví dostávají deset procent z takzvané národní obálky, Ekonomická komise Agrární komory ČR usiluje o navýšení na 15 procent. Díky tomu by se do podpory vešla i diskutovaná cukrovka. Dotace, především ty z evropských zdrojů, jsou v současnosti důležitým zdrojem příjmů tuzemských zemědělců. České zemědělství je zejména díky evropským dotacím od vstupu do unie ziskové. Ministerstvo zemědělství loni rozdělilo na dotacích 42,5 miliardy korun, což bylo o 1,1 miliardy méně než v roce 2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down