Pro zachování výše i struktury zemědělských dotací v Evropské unii

Ministr zemědělství Marek Výborný bude v příštím období společné zemědělské politiky (SZP) v Evropské unii usilovat o to, aby peníze směřující do zemědělství byly zachovány ve stejné výši a zůstala také dvou pilířová struktura zemědělských dotací. Řekl to dnes na konferenci v Senátu. Zároveň podporuje krácení dotací, musí se ale najít správný model, řekl.

Výdaje EU do zemědělství neporostou

Podle Výborného výdaje, které EU dává do zemědělství, neporostou. Podobný scénář naznačila i Veronika Vrecionová, předsedkyně Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu. "Bezpečnostní situace se zhoršuje, budou se proměňovat priority finančního rámce. EU bude muset investovat do zbrojení a vlastní obrany, to je potřeba mít na mysli," řekla. Rozpočet je proto podle Výborného i Vrecionové potřeba zefektivnit a diskutovat o jeho vnitřní struktuře. "Nevyhneme se tomu, aby se SZP přenastavila, eurokomisař (Christophe) Hansen hovoří jasně - musí dojít k degresivnímu zastropování a já jsem s ním v souladu," řekl ministr. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal na konferenci upozornil, že podíl ročního rozpočtu SZP  v posledních letech klesal, ale povinnosti a náklady zemědělců rostou. "Musíme minimálně zachovat obálku SZP pro ČR a snížit administrativní zátěž," řekl Doležal. Na SZP jde v současnosti zhruba třetina evropského rozpočtu. "V nové zemědělské politice dojde ke krácení dotací, nevím jestli redistribuce, zastropování, ale určitě k nějakému krácení dojde," řekla Vrecionová.  Pro příští období chce Výborný také prosadit, aby zemědělské podpory zůstaly v samostatném balíku. "Aby balík zůstal mimo kohezi. Jinak by to znamenalo, že bych jako ministr zemědělství chodil na ministerstvo pro místní rozvoj a složitě vyjednával každý program," řekl. Cílem kohezní politiky EU je mimo jiné rozvoj jednotlivých regionů, kohezní fondy EU mají zvýšit životní úroveň v chudších unijních regionech. Vrecionová se s Výborným shodne, že v nové SZP po roce 2027 by dotace měly být méně regulační a více motivační. Je podle nich potřeba více podporovat inovace či výzkum. Výborný řekl, že například některé enviromentální požadavky byly v minulosti příliš ambiciózní. "Buďme střídmější v ambicích, ale raději je naplňujme," řekl ministr. Výborný mimo jiné poukazoval na důležitost vytvořit konkurenceschopné zemědělství v ČR i v EU, pokud se to nepodaří, tak místo Evropy ve světě podle něj nahradí USA nebo Čína, což bude to mít negativní efekt na zemědělce i potravináře. Podle Výborného je potřeba vytvořit ekonomicky silné, sociálně udržitelné a environmentálně odpovědně české zemědělství, aby dokázalo zajistit potravinovou bezpečnost, bylo konkurenceschopné a odolalo také třeba výkyvům počasí, dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down