Pro zemědělské podniky je nereálné zavést rychlé úspory energií

Zemědělské podniky nemají příliš velký prostor pro rychlé úspory energií, protože hlavně v živočišné výrobě nelze omezit topení v budovách nebo chlazení hospodářských zvířat. Šetření by v takovém případě vedlo ke zhoršení životních podmínek zvířat a kvality potravin, sdělili zástupci firem. Podle ankety Agrární komory ČR firmám stoupají náklady na energie meziročně až o stovky procent.

Majitelka podniku Agro Měřín Lucie Večeřová uvedla, že v zemědělské činnosti nelze například přerušit provoz dojírny, protože by to vedlo ke zdravotním problémům zvířat, stejně tak nelze vypnout provoz sušírny plodin. "Kdybychom kukuřici nechali schnout volně na poli, zničí nám ji vlhkost nebo déšť," doplnila.
Podniku Proagro Nymburk stouply letos náklady za elektřinu i plyn pro chov drůbeže na dvojnásobek. Za první pololetí letošního roku firma za elektřina zaplatila o čtyři miliony více než loni, zhruba 7,75 milionu Kč. Za plyn zaplatila 3,19 milionu Kč, což je oproti roku 2021 také více než dvojnásobná částka.
Společnost Hanka Mochov, která pěstuje zeleninu na dvou farmách ve středních Čechách, podle aktuálních cen a loňské spotřeby predikuje, že za rok 2022 zaplatí za energie přes 16 milionů Kč. To je více než trojnásobek než loni, kdy byly náklady společnosti na energie zhruba pět milionů korun.
Cukrovarnická společnost Tereos již koncem září uvedla, že cukr z letošní sklizně bude kvůli růstu výrobních nákladů dražší. Společnost zpracovává zhruba 60 procent cukrové řepy, která v ČR vyroste. Její náklady na zpracování tuny rostlinného materiálu jsou letos o 236 procent vyšší než před rokem, oproti roku 2020 vzrostly o 380 procent, tvrdí firma.
Firma Pomona Těšetice na Znojemsku, která hospodaří na 32 hektarech jabloní, letos za první pololetí zaznamenala růst nákladů na elektřinu na jeden hektar o 22.500 Kč. Firmě také například meziročně o zhruba 660 000 Kč vzrostly náklady na energie pro provoz chladírny a skladování jablek.
Mluvčí holdingu Agrofert Pavel Heřmanský uvedl, že výrazné úspory energií by firmy holdingu musely dělat na úrok životních podmínek zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down