Problémem je podle prezidenta Agrární komory ČR export surovin

Jeden z největších problémů českého zemědělství je, že ČR ročně vyváží tři miliony tun obilí. Důvodem je, že ho zemědělci nestačí zkrmit. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek po konferenci o zemědělství a potravinářství, jež byla součástí českobudějovického agrosalonu Země živitelka. "Vyvážíme vlastně surovinu. Všechen fosfor, který nemáme v půdě a který odebere rostlina, vyvezeme s obilím, Němci to zkrmí, mají fosfor doma a my jedeme a kupujeme to v Argentině, na východě Ruska. To není vůbec dobré," řekl Jandejsek.

Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu zemědělci letos sklidí 6,7 milionu tun obilí. Navrhl zvýšit podporu citlivých komodit živočišné a rostlinné výroby z nynějších 15 na 30 procent. Týká se to krav, mléka, prasat, ovoce a zeleniny. "Máme zeleninu, kterou vůbec neprodukujeme. Třeba květák produkuje někdo, kdo to prodává načerno, ale evidovaný není, a přitom jsme byli soběstační. U rybízu a angreštu jsme na sedmi a 15 procentech toho, co jsme produkovali," řekl Jandejsek s tím, že myšlenku podporuje i ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle Jandejska Česko v zemědělské výrobě zaostává za konkurencí. Více než pětkrát méně se v ČR v porovnání s Německem vyrobí vepřového masa, jejž Němci na 100 hektarů vyprodukují 326 kilogramů. V roce 1989 měly obě země na 100 hektarů zhruba stejnou výrobu. Oproti Nizozemsku, kde vyrobí na sto hektarů 680 litrů mléka, je to v ČR devětkrát méně.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down