Zemědělci na Litoměřicku a nejen v této oblasti se potýkají se škodami, způsobenými zvěří, které dosahují vysokých částek a jsou velmi těžko vymahatelné. Uvedl to místopředseda Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Litoměřice Stanislav Najmr při návštěvě sedláků na své farmě v Bohušovicích nad Ohří v rámci letošních dožínek Asociace soukromého zemědělství ČR. Jejich hlavní část se konala na farmě rodiny Pospíšilových v Židovicích, kde se ve stejný den uskutečnily také Farmářské slavnosti, určené zejména pro rodiny s dětmi.
Potíže se škodami, způsobenými přemnoženou zvěří, potvrdili i další zemědělci. „Řepka po mechanickém poškození na jaře shnila a nezbylo z ní téměř nic,“ uvedl jeden z nich. Pokud se to tato záležitost nebude řešit, bude to problém celé České republiky, míní. „Výnosy z polí byly kvůli poškození zvěří až o 30 procent nižší,“ dokumentoval další. Podle soudního znalce v tomto oboru Igora Hájka se již stalo, že v souvislosti s těmito škoda někteří zemědělci ukončili svoji činnost.
Škody, které způsobila zvěř neminuly ani Josefa Přistoupila ve Vchynici u Lovosic, jehož farmu sedláci v rámci dožínek také navštívili. Přistoupil hospodaří na výměře 280 hektarů, zabývá se rostlinnou výrobou a chovem masného skotu. „Sklidili jsme asi deset tun ze 14 hektarů, soudím se, ale není jisté, že dostanu nějakou náhradu,“ řekl.
Podle předsedy ASZ Josefa Stehlíka se asociace hodlá zaměřit na tento problém jako na svoji prioritu. Podle něj totiž zatravněný pozemek po návštěvě divokých prasat představuje „oraniště“, což může vnést problémy i do kontrol pětiletých závazků, že tam není travní porost a hrozí tak postih.
Stehlík připomněl, že farmáři jsou odstaveni od rozhodování o dění v honitbách. Míní, že by se to dalo eliminovat tím, když se spojí uživatelské a vlastnické právo výkonu práva myslivosti. Sedlák by tak měl vliv na organizaci lovu a honební společenstva v daném katastru. Podle něj zmenšení výměry honiteb je krok k tomu, aby se ta honitba nechala lépe obhospodařovat. „Argument zastánců větších výměr zní, že by se vytloukla zvěř, ale když to budu parafrázovat, tak adekvátní k velkým honitbám je přemnožená zvěř,“ uvedl Stehlík.
Po návštěvě těchto dvou farem a farmy rodiny Vodňanských v Blíževedlech u Úštěku, kteří rekonstruovali historickou usedlost a obhospodařují asi 350 hektarů půdy, dožínkové slavnosti vyvrcholily na farmě rodiny Pospíšilových, kterou nyní vede Ondřej Pospíšil. S podnikáním na restituovaném statku začal již jeho otec, Michal Pospíšil. Stájemi prošly ovce i krávy a až s nynějším majitelem, který se v roce 1997 začal plně věnovat provozu farmy, se hospodářství změnilo na moderní sportovní stáj pro koně. Dnes je zde ustájeno na sto převážně sportovních koní.
Mezi hosty letošních dožínkových slavností nechyběl ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Oldřich Černoch, ale také poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon, či ministr obrany Alexandr Vondra. Předseda ASZ však musel omluvit ministra zemědělství Ivana Fuksu, který se jich nemohl zúčastnit kvůli zdravotním problémům.