16.08.2002 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Problémy s chmelem

Přívalové deště a povodně poškodily také pěstitele chmele. Na Mělnicku zmizelo pod metrovým příkrovem vody až 30 hektarů chmelnic, dalších 12 hektarů padlo vlivem silného větru na Lounsku a Rakovnicku. Vzhledem k nepřízni počasí je zatím otevřena otázka zahájení sklizně, řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

První pěstitelé v oblasti Žatecka chtěli podle Pázlera zahájit sklizeň již v polovině minulého týdne, a tento týden by sklizňové práce měly začít i v dalších lokalitách. "Hrozí však, že se zemědělská technika nedostane rozbahněným terénem do chmelnic, čímž by se termín posunul. Dalším nebezpečím, který by se projevil v kvalitě, je vzhledem k vytrvalým dešťům nedostatečná ochrana rostlin proti škůdcům," uvedl.
Pěstitelům se podle Pázlera podařilo zajistit dostatek brigádníků. Jsou to studenti, ale také nezaměstnaní zejména z Ostravska, Brněnska a částečně i ze Slovenska. Vydělají si od 40 do 50 korun za hodinu. "Zatím se kvůli špatnému počasí odhlásilo jen pár jedinců. Uvidíme během tří, čtyř dnů. Doufejme, že se žádného hromadného rušení dohodnutých nástupů nedočkáme," dodal. Pěstitelé očekávají v letošním roce průměrnou úrodu s výnosem kolem tuny z hektaru osázené plochy, což je meziročně o 0,09 tuny méně. Objem celkových ploch osázených chmelem letos mírně vzrostl o 73 hektarů na 6148 hektarů. Pěstitelé uzavřeli pro letošní rok s obchodními firmami kontrakty na odběr zhruba 6000 tun chmele, zhruba stejně jako loni. Z celkové produkce je 80 až 85 procent českého chmele určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko, které se na exportu podílí 45 procenty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down