10.10.2008 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč jsou teleskopy tak oblíbené

První teleskopické nakladače, chcete-li manipulátory, se v našem zemědělství začaly objevovat během devadesátých let a dnes patří k základnímu vybavení zemědělských provozů různé velikosti. Těmto strojům se podařilo velmi brzy překonat určitou nedůvěru konzervativních zemědělských podnikatelů a vedoucích pracovníků a dnes patří k nejvytíženějším strojům. Díky výborné manévrovatelnosti, široké nabídce příslušenství a adaptérů pro manipulaci s různým materiálem a také nabídce různých výkonových tříd jsou takřka nezastupitelnou součástí strojového parku v České republice.

Zemědělská výroba představuje přímo ukázkový příklad různých způsobů manipulace s materiálem a nabízí využití manipulační techniky prakticky 365 dní v roce. Rostlinná i živočišná výroba počítá s nakládáním a přemísťováním rozličných materiálů, a to od sypkých hmot, jako jsou zrniny a olejniny, minerální hnojiva, či krmné směsi, přes objemné materiály, jako jsou čerstvě sklizená i konzervovaná píce, sláma nebo statková hnojiva, a konče třeba pracemi spojenými s údržbou faremních provozů a péčí o různá prostranství kolem areálů zemědělských staveb.

Klasické nebo teleskopické rameno?

Ještě než se začneme věnovat manipulační technice, kterou si každý automaticky vybaví pod pojmem teleskopický nakladač, je nutné se alespoň v krátkosti zmínit o kloubových kolových nakladačích – řekněme středních výkonových kategorií. To proto, že většina specializovaných výrobců nabízí tyto stroje s klasickým a rovněž teleskopicky výsuvným ramenem.
Jejich technické parametry odpovídají parametrům zejména tzv. kompaktních teleskopických nakladačů. S nadsázkou můžeme říci, že se jedná o zmenšené velké kolové nakladače. Tyto stroje mohou být osazeny jak osově uloženým teleskopickým nakládacím ramenem, tak i klasickým nakládacím ramenem obdobné konstrukce, jakou známe právě z velkých kolových nakladačů. Pokud vymezíme tuto třídu kloubových nakladačů výkonem motoru, pak hovoříme o rozsahu 38 až 74 kW (50 až 100 k), některé modely nabízejí výkony až do 88 kW (120 k), nebo tuto hranici dokonce přesahují, čímž se řadí spíše do výkonové kategorie velkých kolových nakladačů. Šířka strojů dosahuje zpravidla 1,7 až 2,5 m.
Co se týká maximální nosnosti na výložníku, ta se pohybuje v rozpětí 2000 až 2500, u některých strojů až 3000 kg. Maximální výška dosahu ramene se pohybuje okolo 3 až 4 m, modely s teleskopickým ramenem nabízejí zpravidla dosah 5 až 6 m, čímž připomínají klasické teleskopické manipulátory nižších výkonových kategorií. Některé nakladače mohou být vybaveny odpruženým ramenem. Ovládání ramene a jeho pracovních funkcí a příslušenství je zajištěno zpravidla vícepákovým ovládáním přes rozváděč nebo multifunkční pákou, tzn. joystickem. Vše je závislé na úrovni výbavy daného stroje. Přenos výkonu motoru na pojezdové ústrojí je zajištěno zpravidla prostřednictvím hydrostatické převodovky, nebo mechanicky řezanou převodovkou, větší nakladače mohou nabídnout rovněž převodovku se stupni řazenými pod zatížením. Hydraulický systém pak nabízí různé rozsahy rychlostí, zejména rozsah pro pojezd a přepravu na pozemních komunikacích a rozsah pro pojezd při manipulačních operacích. Maximální pracovní, respektive pojezdová rychlost činí podle konstrukce pojezdu 20 až 40 km/h. Konstrukce podvozku a pojezdů nabízí možnost vypínání pojezdu všech kol, nebo jejich stálý pohon.

Ucelená nabídka 

Teleskopické nakladače, neboli manipulátory jsou velice rozšířené pro své univerzální nasazení a také díky široké nabídce modelů. Lze konstatovat, že všichni výrobci, kteří se specializují na vývoj a výrobu teleskopických nakladačů, nabízejí ucelenou řadu.
Obecně platí, že stoprocentně univerzální stroj neexistuje. Proto řada majitelů volí menší modely pro potřeby stájových provozů s předpokládaným pohybem po zpevněných plochách a střední a větší modely pro obsluhu technologických linek v rostlinné výrobě s důrazem na terénní schopnosti s důrazem na maximální dosah a nakládací kapacitu.
Zrovna tak se můžeme setkat také s kombinací teleskopického nakladače různé výkonové kategorie na straně jedné a na straně druhé je součástí strojového parku velký kolový nakladač. Manipulátor zajišťuje práce pro denní manipulaci s materiálem a velký kolový nakladač tvoří součást vysoce výkonných technologických linek pro sklizeň senáží a siláží s výkonnými řezačkami, nebo linek pro aplikaci velkých objemů statkových hnojiv.
Jako malé, chcete-li kompaktní teleskopické nakladače, lze označit stroje s výkonem motoru 38 až 66 kW (50 až
90 k), kdy se dosah výsuvného ramene pohybuje v oblasti 4 až 6 m a maximální nosnost dosahuje 2000 – 2500 kg. Provozní hmotnost činí zhruba 4500 až 5500 kg. Jako střední třídu lze označit teleskopické nakladače s výkonem motoru 66 až
81 kW (90 až 110 k) a dosah ramene činí zpravidla 5,5 až 6,5 m. Maximální nosnost se pohybuje v oblasti 2500 až 3000 kg. Vlastní hmotnost dosahuje asi 5500 až 6500 kg. Můžeme říci, že malé a střední teleskopické nakladače se v našem zemědělství stále více prosazují a nahrazují dosluhující techniku ve stájových provozech, míchárnách krmných směsí a skladovacích kapacitách.
Můžeme říci, že zatím nejvíce zastoupenou skupinou teleskopických nakladačů v našich podmínkách jsou takové modely, které zajišťují manipulaci velkých objemů, tzn. zajišťují nakládky hnojů a kompostů, hojně se využívají při rozhrnování hmoty v silážních žlabech při sklizni zavadlé píce a kukuřice, nebo zajišťují manipulaci s obilovinami a olejninami v provozech, kde je kladen důraz na nakládku velkých objemů.
Tyto manipulátory charakterizuje výkon motoru na úrovni zpravidla 74 až 103 kW (100 až 140 k), maximální nosnost na úrovni 3000 až 4000 kg a dosah ramene v rozmezí 6 až 10 m. Vlastní hmotnost strojů v této kategorii dosahuje asi 7000 až 8000 kg. Ostatní modely, zejména ty s vyšším dosahem patří mezi verze určené pro stavebnictví.
Obecně lze říci, že zvláště manipulační technika se poměrně obtížně zařazuje do různých kategorií, neboť záleží především na úhlu pohledu a technické údaje z různých kategorií se často prolínají, neboť mnohdy je nutné zkombinovat důraz na dostatečný výkon motoru na straně jedné a kompaktní rozměry na straně druhé. Takových příkladů existuje celá řada a je zejména na budoucím uživateli, aby za dostatečné odborné pomoci dodavatele stroje  dobře zvolil požadovaný model.

Pojezd a podvozek

Co se týká konstrukce pohonu pojezdu, někteří výrobci nabízejí u kompaktních a středních nakladačů hydrostatický pojezd s různými rozsahy a u vyšších kategorií využívají mechanické převodovky se
4 až 6 stupni, mnohdy s řazením pod zatížením. Maximální pojezdová rychlost u kompaktních modelů činí 20 až 30 km/h, u větších nakladačů dosahuje zpravidla 30 až 40 km/h. Někteří výrobci pak využívají hydrostatický pohon pojezdu v rámci celé výrobní řady, tedy i pro manipulátory vyšších výkonových kategorií. Co se týká konstrukce podvozku, tak je nutné zmínit hlavní vlastnost manipulátoru a tou je jeho obratnost a výborná manévrovatelnost. Teleskopické nakladače nabízejí různé možnosti řízení pojezdových kol a zpravidla fungují ve třech režimech.
Jedná se o řízení předních kol, dále pak o řízení všech kol, což výrazně snižuje poloměr otáčení stroje a nechybí ani tzv. krabí chod. To znamená, že s nakladačem je možné se pohybovat směrem do strany, což výrazně usnadňuje práci v uzavřených prostorách, případně na silážních žlabech. Díky tomu je možné se přiblížit ke stěnám objektů a zajistit tak přesun materiálu z jinak těžko přístupných míst. Další možnosti, které podvozek nabízí, je pohon kol. U menších nakladačů se zpravidla setkáváme se stálým pohonem všech kol, větší modely nabízejí rovněž možnost jeho vypnutí. Tím se šetří zejména pneumatiky při přepravě na zpevněných komunikacích. S tím souvisí také nabídka pneumatik. Většina výrobců dodává na zemědělské modely teleskopických nakladačů obutí s konstrukcí pro zemědělství. Pro předpokládané nasazení většiny pracovního času na zpevněných plochách, ve skladech a podobně, jsou v nabídce rovněž pneumatiky, jejich konstrukce počítá s pohybem po betonových, nebo asfaltových plochách a nedochází tak ke zbytečnému opotřebovávání pneumatik.

Nakládací rameno

Různé modely teleskopických nakladačů nabízejí různé uložení nakládacího ramene. U malých a kompaktních strojů se setkáme zpravidla s bočním uložením, kdy motor je osazen v zadní části stroje. Důvodem je zejména snaha dosáhnout co nejmenší celkové šířky stroje, která činí u této kategorie strojů zpravidla okolo 2 m. Naopak u velkých teleskopických nakladačů se setkáváme s ramenem uloženým ve středu. Zde je naopak žádoucí větší rozchod kol a je nutné dosáhnout dostatečné stability. Manipulátory této kategorie dosahují zpravidla šířky nepřesahující hodnoty 2,5 m. Motor je zpravidla uložen na boku stroje a nakladač je vzadu vybavený dostatečně dimenzovaným závažím. K motoru je navíc dobrý přístup. Pro agregaci nářadí může být rameno na konci osazeno různým systémem upínání. Nejjednodušší je mechanické upínání s nutností použití nářadí, v praxi se však setkáváme většinou s různými systémy rychloupínání, neboť má-li být dosaženo co nejvyšší produktivity práce, je nutné minimalizovat ztrátové časy.
Jako komfortní výbavu ramene lze pak označit rychloupínání s hydraulicky uzamykatelným nářadí, přičemž ovládání probíhá přímo z kabiny pro obsluhu. K dalším příslušenství ramene patří různý počet hydraulických okruhů, kdy se pro nasazení v zemědělském provozu setkáváme zpravidla se třemi funkcemi, kdy třetí funkce slouží k ovládání vykusovačů, vidlí s drapákem a podobného nářadí. Pro speciální adaptéry je samozřejmě možné zvolit větší počet funkcí. Někteří výrobci nabízejí možnost bočního posuvu ramene pro snazší ukládání materiálu na přesně dané místo. Zejména v souvislosti s vyššími pojezdovými rychlostmi, ale také při pracích na nerovném povrchu se doporučuje vybavit stroj odpružením nakládacího ramene, které šetří jak stroj, tak i obsluhu.

Teleskopy pro zemědělství 

K teleskopickým nakladačům lze obecně říci, že vycházejí z modelů, které byly původně určeny pro stavebnictví. Někteří výrobci mají dokonce oddělenou výrobu, kdy v rámci jedné konstrukční řady nabízejí výhradně stavební provedení manipulátorů a druhá výrobní řada zahrnuje vývoj a výrobu teleskopických nakladačů pro zemědělský sektor. Teleskopické nakladače pro zemědělské nasazení počítají s nasazením v agresivním prostředí a jejich výbava zpravidla zahrnuje některé prvky, kterými stavební stroje nebývají zpravidla vybavovány. Jedná se zejména o velký průměr kol, respektive disků a pneumatiky určené pro zemědělské práce, žádáno je také kompletní zakrytí podvozku včetně pohonů pro práce na silážních žlabech. Velmi důležitým prvkem výbavy těchto strojů je reverzní chod ventilátoru a někteří výrobci nabízejí rovněž speciální systémy čištění vzduchu pro práce ve skladech hnojiv a ostatních velmi agresivních látek.
Výše uvedené skutečnosti však v žádném případě neznamenají, že není možné s úspěchem využívat stavební verze strojů v zemědělském provozu. Tyto stroje naopak dokážou nabídnout vyšší dosah ramene na 10 až 12 m, ale také například 15 až 17 m. Nutné je však pamatovat na skutečnost, že bývají zpravidla osazeny motory s menšími výkony a nenabízí speciální zemědělskou výbavu, přičemž v zemědělském provozu jsou v kategorii vyšších výkonových tříd stále častěji uživateli vyžadovány modely s výkonem motoru nad 88 kW
(120 k). Stavební verze strojů jsou zpravidla vybaveny opěrami pro zajištění vyšší stability v souvislosti s vysokým dosahem ramene a tedy změnou těžiště a setkáváme se rovněž s provedením s otočí pro zajištění stavebních prací a částečné nahrazení stavebních jeřábů a nakladačů.

Příslušenství manipulátorů 

Příslušenství teleskopických nakladačů můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Do první z nich patří taková výbava, která se týká stroje jako takového, druhá skupina pak zahrnuje širokou nabídku výměnných adaptérů pro manipulaci s materiálem a další práce. Příslušenství strojů bylo částečně popsáno v souvislosti se základní charakteristikou strojů. Široké možnosti příslušenství nabízí například provedení kabiny a její vybavení. Zejména v oblasti smykem řízených nakladačů, kompaktních kloubových nakladačů a malých teleskopických nakladačů je možno zvolit provedení pouze s ochranným rámem, či stříškou na straně jedné, na straně druhé mluvíme o plně prosklené kabině s topením a klimatizací. Mezi těmito prvky výbavy existují různé ochranné kabiny s ochrannými sítěmi místo skel a rovněž lze volit kabiny různé bezpečnostní kategorie. Uživatel má na výběr rovněž mezi různými typy sedadel v kabině, různým typem ovládání s různou mírou komfortu a provedením.
Druhou skupinou je příslušenství týkající se samotné manipulace s materiálem. Zde lze říci, že některé je dodáváno jako originální, a to v případě, že výrobce stroje je zároveň výrobcem příslušenství. Na trhu však existují specializovaní výrobci příslušenství, a to na vysoké technické úrovni, kteří často nabízejí různé „speciality“, kterým se nemohou výrobci strojů samotných věnovat. K adaptérům lze obecně říci, že jejich objem, provedení, konstrukce a materiál, ze kterého jsou vyrobeny, odpovídá výkonnostním parametrům daného stroje, pro který jsou určeny a rozhodujícím je především nosnost stroje, která určuje zatížení, případně další doplňkové údaje, týkající se výkonu motoru a hydraulického systému stroje.

Nabídka adaptérů

Mezi základní adaptéry patří zemní lopaty se zuby a univerzální lopaty s rovným břitem pro manipulaci se sypkými materiály, v základním provedení bývají zejména teleskopické nakladače vybaveny paletizačními vidlemi, kterých existuje více typů, jež se liší délkou vidlí, jejich uchycením, nebo možností bočního posuvu. Pro manipulaci s objemnými materiály, jako jsou zavadlá píce, konzervovaná objemná krmiva, či statková hnojiva, existují různé typy vidlí, vidlí s drapákem, případně lopaty s drapákem či příklopem. Nakládání senáže či siláže je záležitostí různých typů vykusovacích adaptérů.
Široká je nabídka adaptérů pro manipulaci s kulatými a hranatými balíky od jednoduchých špiců přes stohovací adaptéry až po zařízení pro nakládání fólií ovinutých balíků. V souvislosti s nakladači je nutné zmínit také adaptéry, které naleznou uplatnění v komunálním sektoru, nebo při úklidu areálu farmy, kdy se jedná o různé typy smetáků, adaptérů pro manipulaci s dřevní hmotou, případně různými odpady. Záměrně neudávám objemy a kapacitu jednotlivých adaptérů, neboť tyto údaje mohou být zavádějící a vše záleží na objemové hmotnosti materiálů, požadavcích na nakládací výkon a celkové začlenění strojů v návaznosti na další techniku.
Nabídka manipulační techniky a příslušenství je na trhu velmi bohatá. Stejně jako u ostatních strojů platí, že každý je konstruován pro určité nasazení a že stoprocentně univerzální stroj neexistuje. Univerzální nasazení jednoho stroje od živočišné výroby přes rostlinnou až po komunální práce je vždy kompromisem a potom se může stroj jevit jako nepříliš dobrá volba, která však pramení pouze z nevhodného využívání. n

 

Klíčové informace

- Aktuální nabídka manipulátorů na trhu je kompletní. 
- Modely jsou určeny jak pro práce v areálech farem hospodářských zvířat (případně pro aktivity související s komunální sférou), tak pro obsluhu technologických linek při sklizni objemných krmiv nebo aplikaci pevných statkových hnojiv. 
- Výběr nakladače se musí řídit rovněž prostředím, kde bude pracovat.
- V úvahu je třeba vzít vnější rozměry a světlou výšku pracovního prostoru a zvolit optimální pneumatiky. 
- Technické parametry stroje musí odpovídat požadavkům maximální nosnosti, kapacitě adaptérů a maximální zvedací výšce.

Filip Javorek

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down