15.12.2004 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Procento zvýšení mezd rolníků v příštím roce není zatím známé

Odbory se zatím se zaměstnavatelskými svazy v zemědělství přou o procento navýšení mzdy rolníků v příštím roce. Zatímco odboráři požadují 11 procent, podniky navrhují asi 7,3 procenta. To by ale podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského znamenalo, že by k průměrné letošní mzdě za první pololetí ve výši 11 7000 Kč přibylo zhruba 600 až 800 korun. Odboráři však nechtějí couvat, poukazují na další snižování životní úrovně zemědělců.

Mzda v zemědělství tvoří jen 71 procent průměrné mzdy v národním hospodářství, upozornil předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek. Připomněl, že produktivita práce je ale v odvětví jedna z nejvyšších v republice.
Jirovský spojuje procento nárůstu mezd s výší zemědělských podpor. Zemědělci žádají dorovnání přímých plateb na 60 procent úrovně EU, což umožňují výsledky předvstupních jednání. Ministerstvo zemědělství má zatím peníze na doplatek třicetiprocentních unijních přímých plateb na 48 procent hladiny v bývalé evropské patnáctce. Na splnění požadavku zemědělců schází asi 2,5 miliardy korun. Ministr zemědělství Jaroslav Palas přislíbil, že potřebné peníze jeho resort získá z vlastních mimorozpočtových zdrojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down