19.06.2008 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodávali geneticky upravenou rýži

V některých českých obchodech se prodávala rýže s nepovolenou genetickou modifikací. Dovozce ji musí stáhnout z obchodní sítě. Zda je zdraví škodlivá, kontroloři neví. Daný druh se v Evropské unii vůbec neprověřuje, protože není povolen, uvedla mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martina Šmídtová.

Na český trh se podle ní dostaly dva druhy výrobku, celkem téměř 38 tisíc balení. Mluvčí připomněla, že upozornění dostali inspektoři od slovenských kolegů, tamní veterinární a potravinová správa zadržela 7660 kilogramů této rýže. Zboží zabalila česká společnost Podravka - Lagris a.s. z Dolní Lhoty u Luhačovic. Surovinu nakoupila od italského dodavatele, který původně uvedl, že rýže nijak upravená není. Odkud ji dostali Italové, zatím inspektoři nevědí. Mluvčí připomněla, že stejný druh rýže se v Česku objevil už loni a pocházel ze Spojených států. Modifikaci vyvinula americká společnost Bayer Crop Science.
EU pro výrobu potravin povoluje celkem 21 různých genetických modifikací, převážně pro kukuřici. Některé jsou i pro bavlnu, řepku olejnou a sóju. Prodávat geneticky upravenou rýži ale není v EU povoleno. Šmídtová doporučila lidem, kteří výrobky Euroshopper Rýže dlouhozrnná - varné sáčky se šarží 2101082 a Rýže dlouhozrnná - varné sáčky se šarží 2201081 koupili, aby se obrátili na prodejce nebo přímo na dodavatele. 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down