Prodej čistého lihu klesl o desetinu

Prodej alkoholu v přepočtu na čistý líh v ČR v loňském roce klesl o 10,5 procenta na 23,5 milionu litrů. Vyplývá to z údajů ministerstva financí. Z tohoto množství alkoholu stát na spotřební dani vybral 6,5 miliardy korun, což je zhruba šest procent méně než v roce 2009. Důvodem poklesu zájmu o lihoviny (bez nákupu na sklady řetězců) je podle některých výrobců růst spotřební daně z lihu a daně z přidané hodnoty od loňského ledna. Po těchto úpravách daní totiž stoupla cena legálních lihovin.

Sazba spotřební daně u lihovin představuje v České republice nyní 285 korun za litr alkoholu. Začátkem loňského roku její sazba stoupla o 7,5 procenta. Zároveň se tehdy zvýšila základní sazba DPH z 19 na 20 procent.
V prodeji lihovin v ČR výrazně převažuje maloobchod nad restauracemi, podíl maloobchodu oproti gastronomii je zhruba 65 ku 35. Zhruba 70 procent alkoholických nápojů se v Česku prodá v obchodech nadnárodních prodejních řetězců. Podle průzkumu společnosti MEMRB, která se zabývá výzkumem maloobchodního trhu, se v retailu ČR nejvíce prodává čistá vodka, která tvoří 23 procent trhu, následují bylinné likéry s dvaceti procenty. Čísla tedy nepotvrzují, že nejoblíbenějšími lihovinami Čechů jsou fernet, tuzemák a slivovice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *