Prodej piva v Německu loni kvůli pandemii klesl, vývoz naopak vzrostl

Německé pivovary a sklady piva loni prodaly 8,5 miliardy litrů tohoto nápoje. Ve srovnání s předchozím rokem se prodej snížil o 2,2 procenta a byl nejnižší za dobu, kdy se tato statistika sleduje. Na pivovary opět dolehla pandemie nemoci covid-20, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.
Údaje nezahrnují nealkoholická piva, sladové nápoje ani piva dovezená ze zemí mimo EU. Z celkového prodeje bylo 81,5 procenta určeno pro domácí spotřebu. Prodej na domácím trhu klesl o 3,4 procenta na sedm miliard litrů. V porovnání s rokem 2019, tedy před koronavirovou pandemií, byl loňský prodej nižší o 8,6 procenta.
Zájem o pivo v Německu slábne už delší dobu. Loni a předloni ale k poklesu výrazně přispěla koronavirová omezení, která v posledních dvou letech zavírala restaurace a bary. V roce 2020 se prodej piva snížil o 5,5 procenta. Od roku 1993, kdy vstoupila v platnost nová verze zákona o dani z piva, se objem prodaného piva snížil o 23,9 procenta, respektive o 2,7 miliardy litrů.
Nejvýraznější byl propad prodeje v lednu a v únoru, kdy v celé zemi platila uzávěra. Naopak o rok dříve ještě bylo vše otevřené. V lednu prodej meziročně klesl o 27 procent a v únoru o 19,1 procenta. Na jaře začaly úřady omezení zmírňovat.
Světlým bodem pro pivovary byl vývoz, který se zvýšil o čtyři procenta na 1,6 miliardy litrů. Vývoz do zemí EU se sice snížil o čtyři procent, vývoz mimo EU naopak o 12,7 procenta vzrostl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down