16.11.2006 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodej přes odbytová družstva by zvýšilo farmářské ceny za mléko

Lepších farmářských cen by chovatelé krav dosáhli, kdyby prodávali mléko přes odbytová družstva. Doposud tento společný prodej zahrnuje asi třetinu vyrobeného mléka na domácím trhu a v průběhu příštího roku by měl tento objem zdvojnásobit, předpokládá viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný.

Novotný dodal, že realizační cena je nyní pod výrobními náklady, loni byla s mírným ziskem. Za litr mléka farmáři v průměru dostávají asi 7,70 Kč. To je podle komory částka pod průměrem Evropské unie. Poukázal na sousední Německo, kde cena v poslední době stoupá. Viceprezident komory míní, že za nepříznivý vývoj v ČR mohou obchodní řetězce, které neúměrně stlačují cenu mléčných výrobků.
Proti koncentraci obchodu do silných odbytových družstev nic nemá předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Zpracovatelům by mohla také prospět, pokud by pro trh s mlékem přinesla jasnější pravidla. Pokud by ale jejich účelem bylo vyvíjet tlak na razantní zvyšování ceny, pak to není pro mlékárny přínosné, uvedl.
Letošní produkce mléka v ČR odpovídá zhruba minulému, dosahuje asi 2,7 miliardy kilogramů. Odbytová mlékařská družstva se u nás rozvíjí v posledních deseti letech. Nyní v zemi působí 34 družstev. Největší Mlecoop zastřešuje deset družstev a má čtvrtinu trhu s mlékem. Druhé družstvo Jižní Čechy má asi osmiprocentní podíl. Mezi zbylými organizacemi převládají drobná regionální seskupení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down