03.06.2002 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodej půdy nevázne jen u nás

Stejně jako v Česku, tak i v nových spolkových zemích Německa se značná část zemědělské půdy pronajímá. Od původně zamýšlené rychlé privatizace půdy Němci záhy upustili, naopak se v bývalé NDR prodloužují smlouvy na pronájem půdy na další roky. “Že dostaly přednost pronájmy před prodejem, není dobrý krok,“ uvedl na semináři v Jesenici Christian Hoffmann, bývalý náměstek ministra zemědělství a legislativní expert na privatizaci v SRN.

„Původní vlastníci, kteří nedostali nazpátek svou půdu, se majetkových práv urputně domáhají u evropských soudních dvorů. Transformovaná družstva a společnosti mají ale silné slovo,“ konstatoval německý odborník s tím, že nalézt spravedlnost není jednoduché. Německé úřady, které měly zajistit privatizaci půdy, přitom podle Hoffmanna evidují přes devět tisíc žádostí o nákup zemědělské a lesní půdy. Díky tomu, že stát prodává půdu dlouho a velmi opatrně, neodrazilo se to příliš v jejích cenách na trhu, tvrdí německý odborník. Velké rozdíly však podle něho stále přetrvávají v cenách půdy mezi starými a novými spolkovými zeměmi.
Neuzavřená privatizace státní půdy v České republice je podle ředitele Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky jedním z příkladů, proč nemůžeme mluvit o ukončení transformace a restrukturalizace.
Za urychlený odprodej státní půdy se přimlouvá předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jaroslav Brom. “Podnikatelé, kteří privatizovali majetek bez půdy, žijí v nejistotě. Příslušný zákon má mnoho nedokonalostí a umožňuje spekulovat,” tvrdí Brom, který požaduje novelizaci kritizovaného předpisu.
Pozemkový fond má letos podle ministra zemědělství Jana Fencla prodat 80 tisíc hektarů půdy. Nabyvatelům majetku po státních statcích však Fencl vzkazuje, aby příliš neočekávali změnu v zákoně, která by umožnila nákup nejen soukromým osobám, ale i firmám. “Sněmovna v novém složení, i kdyby byla levicově orientovaná, nebude mít vůli prodávat právnickým osobám. Povedou ji k tomu obavy z výprodeje půdy cizincům,” míní Fencl. Podnikatelům proto radí, aby půdu na sebe nakupovali členové společností.
Podpůrná garanční banka, jejíž transformaci z PGRLF ministerstvo zemědělství chystá, by měla zemědělcům umožnit nákup půdy od soukromých vlastníků. Podle Fencla by poskytovala úvěry na 20 až 30 let s přiměřeným úrokem, ministr hovoří o jednom procentu.
Ale i pronikání zahraničního kapitálu do českého zemědělství může podle Tomáše Douchy rozhýbat trh s půdou. “Nedivím se našim podnikatelům, když si stěžují, že vyšším cenám za půdu nebo její pronájem, které mohou zaplatit cizinci, nemohou konkurovat. Je to nespravedlivý souboj, ale takové nabídky, když budou v rozumném měřítku, pomohou rozproudit obchodování s půdou,” předpokládá Doucha. “Bude to asi bolet lokálně, ale začne se postupně uvolňovat cena, která bude více odpovídat skutečné hodnotě půdy, což bude mít pozitivní efekt,” věří.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down