28.07.2009 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodej zemědělské techniky letos klesá

V letošním prvním pololetí se u nás prodalo 908 traktorů, což je ve srovnání s loňskem o více než třetinu méně. Zhruba o čtvrtinu na 136 klesly také prodeje sklízecích mlátiček. Vyplývá to z údajů Sdružení dovozců zemědělské techniky a Asociace zemědělské a lesnické techniky.

Loňský rok byl z hlediska prodejů zemědělské techniky rekordní. V České republice se loni prodalo 3097 traktorů a 284 sklízecích mlátiček. Letošní prodeje odpovídají úrovni roku 2006, míní ředitel sekretariátu Asociace zemědělské a lesnické techniky Dušan Benža.
Prezident Agrární komory Jan Veleba přisuzuje loňský rekordní zájem o stroje vysokým příjmům tuzemských zemědělců v roce 2007, které byly důsledkem zejména tehdy vysokých cen zemědělských komodit. Ekonomická krize nicméně zasáhla i zemědělství, i když podle některých odborníků není její dopad na ně a potravináře díky dotacím a poměrně stálé poptávce po jejich produktech tolik tíživý. Přesto však zemědělci zaznamenali nižší ochotu bank poskytovat provozní úvěry a navíc je již několik měsíců trápí razantní propad cen komodit, hlavně mléka a obilí. V důsledku chybějících zdrojů pak na prvním místě odkládají investice, mezi něž patří i nákup zemědělských strojů. Prodeje zemědělské techniky však klesají celosvětově, poznamenal Benža.
Dopad na farmáře v jednotlivých zemích však není stejný. "Tam, kde je silná národní podpora zemědělství, například ve Franci či Německu, není její vliv tak intenzivní, jako v zemích dalších," řekl Benža. Zemědělci také více než dříve zvažují, zda si koupí nový stroj, či sáhnou k opravě stávajícího, o čemž svědčí výrazný nárůst prodeje náhradních dílů.
Loňský rok byl rekordní také, co se týče zahraničního obchodu se zemědělskou technikou. Loni tuzemští výrobci vyvezli stroje za více než 12 miliard korun, o více než miliardu více než v roce předcházejícím. Současně také meziročně vzrostl objem dovozů zemědělských strojů do naší země a to 13,28 na 14,39 miliardy korun..
Krize podle Benžy více postihuje výrobce, kteří část svých výrobních kapacit věnovali kooperační výrobě pro zahraniční firmy. Ty totiž v době klesající poptávky stahují výrobní kapacity domů, což následně dopadá na jejich tuzemské partnery.
O tom, že někteří výrobci zemědělské techniky mají problémy svědčí situace významného výrobce traktorů, brněnského Zetoru. Ten podle údajů z konce letošního května kvůli krizi letos propustil asi 160 pracovníků, zhruba desetinu ze všech. Zetor se loni propadl do ztráty 32 milionů korun. O rok dříve byla skupina v zisku 240 milionů Kč. Propad však zapříčinily kromě krize, která se začala projevovat koncem roku, také výkyvy koruny vůči euru a dolaru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down