23.08.2022 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodejce medu se sám poslal do insolvence

Prodejce medu Včelpo na sebe podal návrh na insolvenci, čemuž Krajský soud v Brně minulý týden vyhověl. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). K úspěšnému návratu firmy na trh po sedm let staré kauze medů s antibiotiky nepomohli ani noví majitelé. Firma navíc prohrála soud s dodavatelem kontaminovaného medu společností MILA, ze který Včelpo odmítlo zaplatit. Podle HN dluží Včelpo věřitelům přes 30 milionů korun.

Do problémů se Včelpo dostalo v roce 2015, kdy firmu vlastnil Český svaz včelařů. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) med od této firmy nebyl výhradně českého původu, ač jej tak společnost označila. Následně v medech inspekce objevila antibiotika, jejichž používání je při léčení včel v Evropské unii zakázáno. Ukázalo se, že někdo přimíchával do českého medu ukrajinský. Veškerý med musel být zlikvidovaný, což znamenalo přes 150 tun medu a výrobků z něj, které už byly v tržní síti, 115 tun ve skladech a 163 tun surovin pro výrobu. Včelpo muselo platit milionové pokuty udělené SZPI a Státní veterinární správnou a také pokuty prodejcům. Veterináři také Včelpu odebrali licenci. I když ji v roce 2018 dostalo zpět, důvěra odběratelů byla pryč. Od Včelpa se dokonce odvrátili i zákazníci, kteří odebírali potravinové doplňky, které nebyly z medu, uvádějí HN. Na přelomu let 2018 a 2019 Včelpo koupila za 12 milionů korun obecně prospěšná společnost Příroda, včely a člověk. Kritický se však stal prohraný soud s firmou MILA, která dovážela kontaminovaný ukrajinský med. Definitivně spor ale ještě neskončil a současní majitelé věří, že nakonec jméno Včelpa očistí. Podle informací v insolvenčním rejstříku mají věřitelé možnost přihlásit pohledávky do 16. října a první přezkumné jednání je nařízené na 11. listopadu u Krajského soudu v Brně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down