Prodejci ovoce a zeleniny nejčastěji neinformují o zemi původu a jakosti

Při 569 kontrolách prodejců či pěstitelů ovoce a zeleniny zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pochybení u 85 z nich. Nejčastěji neinformovali o zemi původu a jakosti. Největší problém s označováním měli stánkoví prodejci. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal. Jakost potravin však byla podle SZPI na dobré úrovni a zpravidla v souladu s předpisy.

Inspekce se na prodej ovoce a zeleniny zaměřila po mnohých podnětech spotřebitelů a kontrolovala prodejce systematicky od loňského 1. prosince do letošního konce října. Kontrolovala správnost označování, označení země původu, bezpečnost a jakost u čerstvé zeleniny a ovoce. Nejvíce kontrolovali stánkový prodej a dále pěstitele, maloobchod i velkoobchod, sdělil Pospíchal.

Vzhledem k počtu kontrol nejčastěji chybovali stánkaři. Vedle nejčastějšího problému, tedy neoznačení země původu a třídy jakosti, někteří prodejci uváděli zemi původu klamavě. V 67 případech také nedoložili průvodní dokumentaci, ve 24 případech ji nedodali ani dodatečně. Někteří se také vyhnuli povinnosti hlásit dovoz potravin nebo nesplnili ohlašovací povinnosti u SZPI, že ovoce a zeleninu prodávají.

Konzumace ovoce a zeleniny se však lidé obávat podle Pospíchala nemusejí. Pouze v jednom případě SZPI odhalila potraviny s nadlimitním množstvím pesticidů. Vlastní jakost prodávaného ovoce a zeleniny byla na dobré úrovni a byla zpravidla v souladu s předpisy, uvedl mluvčí.

S prodejci, kteří nějak porušili zákon či vyhlášky, zahájí inspekce správní řízení o uložení sankce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down