Prodejcům medu od Včelpa uložila SZPI milionovou pokutu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila prodejcům medu od výrobce Včelpo pokutu 5,9 milionu korun. V medu našla rezidua antibiotik. Jde o 29 vzorků, které odebrala loni v posledním čtvrtletí v maloobchodní síti, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Proti pokutě mohou obchodníci podat rozklad. Předsedkyně Českého svazu včelařů, který Včelpo vlastní, Jarmila Machová doufá, že řetězce rozklad podají. Globus ale již avizoval, že tak neučiní.

"Mně to vyrazilo dech. Neznám úroveň pokut, za co jsou, abych to mohla srovnat, ale je to samozřejmě hodně," řekla dnes Machová.

Včelpo už dostalo dříve pokutu 1,2 milionu korun od Státní veterinární správy (SVS). Proti ní se společnost odvolala. "Rozhodnuto bude do konce května," řekl dnes za SVS Petr Majer. Před dvěma měsíci se závadné medy likvidovaly v ostravské spalovně, byly to desítky tun. Seznam závadných šarží lze najít například na portále Potraviny na pranýři. Inspekce nařídila stáhnout předmětné šarže z prodeje a doporučila spotřebitelům, stejně jako veterináři, aby med nejedli. Dlouhodobá konzumace zbytků léčiv totiž zvyšuje odolnost bakterií vůči antibiotikům a ta poté nejsou tak účinná. Konzumace sama o sobě nebezpečná není.

Otázkou je, jak se prodejci k pokutě postaví. Obvykle sankci vymáhají po dodavateli závadného zboží, v tomto případě by pokutu vymáhali od Včelpa. To očekává i Machová. Doufá však, že řetězce ve spolupráci se Včelpem proti výši pokuty podají rozklad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down