Největší český výrobce vína, společnost Bohemia Sekt, prodala loni v Česku a v zahraničí 23,9 milionu lahví sektů, vín a lihovin. Meziročně to bylo o 5,7 procenta více. Export do 20 zemí tvořil 1,9 milionu lahví, což byl jednoprocentní nárůst oproti roku 2010, řekl marketingový ředitel a mluvčí firmy Martin Fousek.
"Na českém trhu jsme prodali 22 milionů lahví sektů, vín a lihovin, což byl nárůst o 6,2 procenta," uvedl Fousek. Skupina uplatnila v Česku 11,4 milionu lahví sektů a šumivých nápojů, meziročně o 9,5 procenta více; rozhodl o tom hlavně silný závěr loňského roku. Významný nárůst prodeje zaznamenaly například značky Bohemia Sekt Prestige nebo novinka loňského roku Bohemia Sekt Chardonnay, dodal.
V ČR podnik loni prodal 7,95 milionu lahví klidných vín, zejména značek Víno Mikulov, Habánské sklepy, Chateau Bzenec a Vinařství Pavlov, což byl jednoprocentní meziroční pokles kvůli chybějící moravské surovině. "Vzhledem k nižší úrodě ročníku 2010 jsme museli sáhnout k určitým prodejně-marketingovým omezením, protože jsme neměli co prodávat," uvedl Fousek. Lihovin prodala skupina v loňském roce 2,7 milionu lahví, meziročně o 17 procent více. Dařilo se zejména Pražské vodce. Loňský prodej pokládá Fousek za další potvrzení silné pozice společnosti na trhu. Skupina se opět dále odklonila od nejlevnějších kategorií směrem k dražším a kvalitnějším produktům.
Z loňského exportu 1,9 milionu lahví tvořila polovinu klidná vína a druhou sekty a lihoviny. "Novými teritorii, která jsme získali, bylo Finsko a Pobaltí, úspěchy jsme měli také v Japonsku. Šlo hlavně o sekty, ale také o klidná vína," uvedl ředitel.
Skupina Bohemia Sekt prodala předloni 22,6 milionu lahví sektů, vín a lihovin. Oproti roku 2009 to bylo o 2,9 milionu lahví méně. Včetně exportu utržila 1,3 miliardy korun, o rok dříve 1,5 miliardy Kč.