09.04.2018 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodeje traktorů a kombajnů v ČR v loňském roce vzrostly

Prodeje traktorů a kombajnů v ČR v loňském roce po propadu v roce 2016 vzrostly na standardní úroveň dlouhodobého průměru. V České republice se loni prodalo 2247 traktorů, což znamená meziroční nárůst o 20 procent. Kombajnů se prodalo 162, meziročně o 17 procent více. Vyplývá to z informací, které na veletrhu Techagro v Brně poskytla Asociace zemědělské a lesnické techniky.

"Vrátili jsme se prakticky na průměrnou hodnotu z posledních let," uvedl sekretář asociace Dušan Benža. U traktorů se podle něj po letech vrátil na první místo domácí Zetor, který je nyní jedničkou na trhu před značkou John Deere.

U sklízecích mlátiček neboli kombajnů se nejvíce prodávají v tuzemsku kombajny značky Claas a New Holland. Na prodejích v loňském roce se podle Benži promítly změny směrnice Evropské unie, která zpřísnila emisní normy. "Hodně z trhu se prodalo v prosinci loňského roku. Tím je trochu zkreslen vstup do letošního roku. Čím více se prodalo v prosinci, tím méně na začátku loňského roku," uvedl Benža.

Nálada na trhu zemědělské techniky v sousedním Německu je podle něj ale velice optimistická. "Očekáváme, že tento optimismus se dostane i do České republiky," uvedl Benža. Obrat celého oboru zemědělské techniky se podle Benži pohybuje kolem 36 miliard korun. Import i export jsou aktuálně zhruba na stejné úrovni kolem 18 miliardy korun. "Trochu hraje roli koruna a její kurz," řekl Benža.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down