28.07.2010 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce bioetanolu stoupla

Produkce bioetanolu v zemích Evropské unie loni stoupla o 31 procent na 3,7 miliardy litrů. Spotřeba se pak zvýšila o 23 procent na 4,3 miliardy litrů. Největšími producenty a konzumenty bioetanolu byly Francie a Německo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila evropská bioetanolová asociace eBio.

Největším producentem bioetanolu byla loni Francie. Produkce v zemi se zvýšila na 1,25 miliardy litrů z jedné miliardy litrů v roce 2008. Druhá příčka patří Německu, kde výroba toupla na 750 milionů litrů z 568 milionů. Ve dvou evropských zemí se produkce dokonce více než zdvojnásobila. V Rakousku na 180 milionů z 89 milionů litrů a ve Švédsku na 175 milionů litrů ze 78 milionů. Nejvíce bioetanolu loni spotřebovalo Německo, a to 1,1 miliardy litrů. Druhá skončila Francie, jejíž spotřeba činila 798 milionů litrů.
Bioetanol se používá jako náhrada benzinu. Převážně se vyrábí z potravinářských plodin, jako kukuřice, cukrová třtina a pšenice. Bioetanol se začal používat kvůli snižování emisí skleníkových plynů. Kritici však upozorňují, že podle nových vědeckých poznatků nemají biopaliva pro snižování skleníkových plynů žádný přínos a při započtení všech faktorů dokonce jejich produkce emise zvyšuje. Ochránci životního prostředí také upozorňují, že produkce biopaliv přispívá k ničení deštných pralesů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down