17.08.2001 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce drůbežího masa roste

V loňském roce meziročně vrostla produkce drůbežího masa o 7,7 procenta a spolu s ní se zvýšila také jeho spotřeba, která činila průměrně zhruba 22 kilogramů na obyvatele za rok. ČR se tak dostala na úroveň spotřeby drůbeže v zemích EU. Zvyšování výroby i spotřeby této komodity pokračuje i letos, nárůst ovšem není tak výrazný jako v minulých letech.

Jak vyplývá ze Situační a výhledové zprávy o drůbeži, kterou zpracovalo ministerstvo zemědělství, v letošním roce se očekává nárůst produkce drůbežího masa asi o dvě procenta průměrná spotřeba drůbežího masa by se měla zvýšit zhruba stejně, a to na 22,8 kilogramů na obyvatele za rok. Obdobně jako u výroby, tak i u spotřeby se v následujících letech neočekávají výrazné změny. Vzhledem k současným cenovým relacím je ale pravděpodobné, že vzroste dovoz drůbežího masa.
V roce 2000 byly proti roku 1999 celkem o 6,8 procenta vyšší nákupy drůbeže. Z toho nákup kuřat se meziročně zvýšil o 8,9 procenta. Letos má tento trend pokračovat. Ceny zemědělských výrobců se loni proti předchozímu roku snížily u všech kategorií drůbeže. Pokles byl u kuřat (o 2,4 %), u krůt (o 3,5 %) a u kachen (o 4,9 %). Důvodem byla dostatečná nabídka doplněná levnějším dovozem. V roce 2001 se očekává oživení všech tří hladin cen v závislosti na cenách ostatních druhů masa.
O obdobně jako v roce 1999 se i v roce následujícím výrazně zvýšil dovoz drůbežího masa, a
to o 15,4 procenta, a vyšší byl i jeho vývoz o 67,2 procenta. I přes tuto skutečnost bylo množstevní saldo zahraničního obchodu s drůbežím masem záporné a dosáhlo úrovně roku 1998. Zvýšené dovozy drůbežího masa byly způsobeny nejen vyšší poptávkou po drůbežím mase ale také příznivými dovozovými cenami. Dalším faktorem bylo od 1. 7. 2000 otevření „dvounulové varianty“ v rámci liberalizace agrárního obchodu s Evropskou unií.
U produkce vajec by měl nastat letos mírný pokles, a to o 2,1 procenta. Spotřeba by se měla pohybovat na úrovni 286 vajec na obyvatele za rok. Kromě nižší produkce má na snížení spotřeby vliv hlavně výrazné vyšší cena vajec.
V roce 2000 poklesla výroba vajec o 7,4 procenta. V letech předešlých převyšovala výroba spotřebu, avšak loni nastal zlom. Spotřeba převýšila výrobu a byla na úrovni 297 kusů na obyvatele za rok. Současně poprvé od roku 1995 bylo saldo zahraničního obchodu s konzumními vejci záporné. To bylo způsobeno nižší nabídkou a zvýšením cen. Dovozní ceny vajec byly nižší než ceny na tuzemském trhu. Letos předpokládá ministerstvo proti roku 2000 vyšší export vajec a pokles dovozu z důvodu nasycení trhu s vejci. Pokud se skutečně vzroste vývoz vajec, je pravděpodobné snížení jejich ceny na domácím trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down