11.03.2015 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce máku vzrostla

Produkce máku v České republice loni podle Českého statistického úřadu vzrostla téměř o 80 procent na 24 665 tun. Podle Pavla Cihláře ze sdružení Český mák se plochy s mákem letos dál rozšíří a dosáhnou zhruba 35 tisíc hektarů. ČR je největším pěstitelem potravinářského máku na světě a Češi jsou jeho největšími jedlíky. Domácí pěstitelé však čelí dovozům levných technických máků, které někteří překupníci přimíchávají do makových směsí.

Čeští pěstitelé se začali výrazněji věnovat pěstování máku po roce 1989, kdy v zemi klesly stavy hospodářských zvířat. Snížená potřeba krmných plodin totiž donutila zemědělce ke změně skladby pěstovaných komodit. Největší plochy dosáhla makové pole v roce 2008, kdy pěstitelé plodinou oseli takřka 70 tisíc hektarů polí a sklidili rekordních bezmála 50 000 tun semene. "Vznikl přetlak na trzích v České republice i ve světě, to vedlo k poklesu cen i k pádu ploch," uvedl Cihlář.  Snižování ploch máku trvalo do roku 2012, kdy kleslo až na 18 000 hektarů. V roce 2013 však již plochy rostly a loni se meziročně zvýšily o třetinu na 27 000 ha. "Podle prodejů osiv a hlášení od pěstitelů dojde k dalšímu nárůstu ploch někde na 35 000 hektarů," podotkl Cihlář.
Přestože Češi jsou se zhruba 200 gramy máku na osobu ročně jeho největšími jedlíky na světě, produkce výrazně převyšuje domácí spotřebu a zhruba 80 procent máku se vyváží. Největším odběratelem českého máku je Rusko před Rakouskem, Ukrajinou, Polskem a Slovenskem.  Navzdory značnému nadbytku máku v posledních letech rostou jeho dovozy. Zatímco ve sklizňovém roce 2008/2009 činily 1400 tun, v sezóně 2013/2014 to bylo přes 6000 tun. Jde převážně o technické odrůdy máku, které nejsou určené pro potravinářské účely. Tuzemští překupníci dováží mák především ze Španělska, Maďarska, ale také třeba mák určený pro farmaceutické účely z Austrálie. Tuna takového máku přijde dovozce zhruba na 18 tisíc korun, což je přibližně třetina ceny kvalitního domácího potravinářského máku. "Překupník to nakoupí, namíchá, vznikne nějaká směs, která se pak pod hlavičkou Český mák pouští dál do světa," popsal Cihlář hlavní problém, který sužuje české pěstitele máku.
Pančování máku snižuje dobrou reputaci českého máku v zahraničí. Na výrazné snížení kvality máku dováženého z Česka si podle něj již stěžují ruští či polští zákazníci.
Sdružení pěstitelů do legislativy od loňského ledna prosadilo limit pro maximální obsah morfinových alkaloidů v máku na 25 mg na kilogram. To má pomoci odlišit český potravinářský mák od dovážených technických máků. Od ledna mák patří mezi plodiny, jejichž dovozy musí dovozci hlásit českým dozorovým orgánům dopředu, což má umožnit plánování kontrol. Čeští pěstitelé uvažují také o tom, že zažádají Evropskou unii o zařazení českého máku na seznam chráněných zeměpisných označení.
Největším pěstitelem máku na světě je Afghánistán. Plochy oseté opiovým mákem v zemi loni vzrostly o sedm procent na 224 tisíc hektarů, v porovnání s rokem 2002 jsou trojnásobné. To vše navzdory miliardám dolarů vynaložených Spojenými státy na programy nahrazení máku legálními plodinami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down