Produkce masa klesla o sedm procent

Celková produkce masa se ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně snížila o 7,1 procenta na 141 375 tun. Pokles výroby zaznamenal Český statistický úřad v produkci hovězího, vepřového i drůbežího masa. Pokles se nevyhnul ani výkupu mléka, kteý se snížil o 1,5 procenta na téměř 600 milionů litrů mléka.

V meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí nejvíc klesla výroba vepřového masa o 8,8 procenta na 71 918 tun. Nezměnila se průměrná jatečná hmotnost, která zůstala na 87,4 kg. V produkci drůbežího masa statistici zjistili meziroční pokles o 5,2 procenta. Výroba hovězího masa včetně telecího meziročně klesla o 5,7 procenta na 18 896 kusů. Počty poraženého skotu včetně telat se ve druhém čtvrtletí letos snížily meziročně o dvě procenta, z toho počty poražených býků klesly o 13,3 procenta. Naopak vzrostly počty poražených krav o 5,9 procenta a jalovic o 18,9 procenta.
Meziroční propad cen zemědělských výrobců mléka pokračoval i v druhém čtvrtletí. Průměrná cena mléka nejvyšší třídy jakosti se meziročně snížila o 33,9 procenta. Mléko se nakupovalo za průměrnou cenu 6,09 koruny za litr.
Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu meziročně vzrostly u jatečných býků o 3,8 procenta a jatečných jalovic o 0,6 procenta. Naopak ceny jatečných krav se snížily o 2,1 procenta a jatečných telat klesly o 7,1 procenta. Cena zemědělských výrobců jatečných prasat se zvýšila meziročně o 3,8 procenta. Cena zemědělských výrobců jatečných kuřat první jakostní třídy klesla meziročně o 11,5 procenta na 20,82 Kč za kilogram.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *