Produkce masa na jihu Moravy klesla zejména u vepřového, nižší byl i chov prasat

Produkce masa v Jihomoravském kraji v letošním prvním pololetí v meziročním srovnání klesla na 14 300 tun, což je o 709 tun méně než v prvním pololetí loňského roku. Zatímco výroba hovězího a telecího masa meziročně vzrostla, produkce vepřového se snížila. Obdobně se vyvíjejí také chovy hospodářských zvířat v kraji. Zatímco stavy skotu chovaného v kraji v prvním pololetí rostly, počet chovaných prasat poklesl. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo krajské pracoviště Českého statistického úřadu.

Produkce jiného než drůbežího masa na jihu Moravy byla v prvním pololetí pátá nejvyšší mezi kraji, největším producentem je Jihočeský kraj. Převažující část masa vyrobeného na jihu Moravy bylo vepřové, které tvořilo 87,9 procenta, téměř osmina vyprodukovaného objemu masa v kraji připadla na hovězí a telecí.

"Množství hovězího a telecího masa vyrobeného v lednu až červnu letošního roku představovalo 1700 tun jatečné hmotnosti, meziročně vzrostlo o 116 tun, tedy o 7,3 procenta. Vepřového masa bylo v kraji vyprodukováno 12 600 tun, což je o 826 tun a tedy 6,3 procenta méně než v loňském roce," uvedla Zuzana Švehlíková z Krajské správy ČSÚ v Brně. Vzrostla také produkce skopového a kozího masa, a to o 54 procent na tři tuny.

Stejný trend jako produkce masa vykazuje i vývoj chovů prasat a skotu. Zatímco chovatelé na jihu Moravy měli na konci prvního pololetí v chovech více než 66 tisíc kusů skotu, což je meziročně o tři tisíce a tedy 5,2 procenta více, počet chovaných prasat v kraji se meziročně snížil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down