Produkce masa se v prvním čtvrtletí mírně zvýšila, více bylo i mléka

Produkce masa v Česku v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o dvě procenta na 110 866 tun. Stoupla výroba vepřového a drůbežího masa, naopak produkce hovězího nepatrně klesla. Nákup mléka se zvýšil o 6,2 procenta na 787,6 milionu litrů. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny jatečného skotu a jatečných kuřat mírně klesly, naopak ceny jatečných prasat dál rostly. Podle Zemědělského svazu ČR se dá čekat ve druhém čtvrtletí pokles zemědělské výroby kvůli snižování výkonu národních ekonomik.

"Výsledky živočišné výroby za 1. čtvrtletí letošního roku potvrzují, že živočišná výroba a práce v navazujících provozech pokračovaly i po zavedení nouzového stavu plynule. Meziročně došlo k navýšení výroby masa i nákupu mléka, nejen za čtvrtletí celkem, ale i v samotném měsíci březnu," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Produkce vepřového masa stoupla v 1. čtvrtletí meziročně o 3,1 procenta na 52 040 tun. Výroba drůbežího činila 40 399 tun, meziročně o 1,8 procenta více. Hovězího se vyrobilo 18 392 tun, což je meziroční pokles o 0,3 procenta. "V jen nepatrně nižší výrobě hovězího masa se odrazil snížený vývoz a zvýšený dovoz jatečných zvířat, které kompenzovaly nižší stavy býků ve výkrmu na začátku čtvrtletí," uvedli statistici.
Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu pokračovaly v 1. čtvrtletí v mírném meziročním poklesu, který činil 2,3 procenta. Ceny jatečných kuřat byly nižší zhruba o procento, naopak ceny jatečných prasat stouply o 35,8 procenta a dosáhly průměrné hodnoty 36,42 koruny za kilogram živé hmotnosti nebo 47,34 koruny za kilogram jatečné hmotnosti.
Ceny zemědělských výrobců mléka se meziročně snížily o 2,3 procenta, průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q činila 8,89 Kč. Přesto zemědělci prodávali mléko za cenu o 13 haléřů na litr vyšší než v posledním čtvrtletí minulého roku, uvedl ČSÚ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down