08.10.2010 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce mléka se v unii zotavuje

Průměrná farmářská cena mléka v unii dosáhla v červenci 30,3 eura za 100 kilogramů syrového mléka. Ve srovnání s loňským červencem narostla ve všech zemích EU, s výjimkou Řecka a Porugalska, kde naopak poklesla, a Finska, kde zůstala na stejné úrovni. V ČR se z průměrné hodnoty loňského července na úrovni jen o málo převyšující 22 eur na sto kilogramů mléka dostala na letošních 28,4 eura na 100 kg mléka.

Někdo více, jiný méně Dodávky mléka do mlékáren byly v loňském kalendářním roce o 0,6 procenta pod úrovní roku 2008 a tento trend pokračoval i v prvních čtyřech měsících letošního roku. Tento vývoj je možné přičíst na vrub i chladné zimě s nemalou nadílkou sněhu. Přestože měsíční dodávky do mlékáren překročily od května úroveň dosahovanou v roce 2009, úhrnem se do mlékáren v unii dostalo do konce června letos méně mléka než ve stejném období loňského roku. Během letních měsíců překračovala produkce mléka loňskou, zejména ve státech původní evropské patnáctky.
Mléko se podle zprávy zpracovává zejména na tekuté výrobky pro přímou spotřebu a na sýry. Sušeného plnotučného a odstředěného mléka a másla se letos vyrábí v unii méně než loni. Tržní ceny mléčných výrobků jsou většinou stabilní. Produkce másla jde převážně na vnitřní trh, export je jen omezený. Podle sdělení členských států by celkové dodávky do mlékáren ve v celé unii měly být zhruba sedm procent pod kvótou pro EU-27. Ve všech členských státech unie však nebyla situace stejná. V některých byly dodávky mléka do mlékáren naopak letos od ledna do července vyšší než ve stejném období loňského roku. Některým státům (Nizozemsku, Dánsku a Kypru) dokonce hrozí pokuta za překročení kvóty.
Globální pohled Produkce mléka nyní na severní polokouli sezónně klesá, nicméně měsíční výroba je vyšší než ve stejných měsících loňského roku. Na jižní polokouli naopak začíná produkce mléka narůstat v Oceánii, a to za dobrých klimatických podmínek i slušných plateb pro farmáře.
Nový Zéland ukončil poslední sezónu 31. května 2010 s produkcí jen o málo překračující úroveň sezóny předchozí. Novozélandské ministerstvo zemědělství předpovídá pro současné období 2010/2011 meziroční nárůst o 14 procent. Farmáři jsou podle něj motivování nárůstem cen, suché období skončilo, vlhkost půdy se vrátila k normálu a také asi o 5,9 procenta vzrostl počet dojnic.
V Austrálii po 3,9procentním poklesu produkce mléka v sezóně 2009/2010 a odpovídajícím poklesu množství mléčných výrobků, by se měla produkce v současném období zvednout o jedno procento. Podle optimistických předpovědí by mělo jít o nárůst dokonce o dvě až tři procenta. Vyhlídky jsou příznivé, protože stáda dobře přezimovala a zásoby vody se obnovily. Odborníci však předpokládají, že farmáři budou spíše splácet dluhy z uplynulých období, než investovat do rozvoje stád. Podle některých odhadů by se měla produkce zvyšovat, ale problémem jsou záplavy v některých místech země, které její růst zpomalují.
I v USA je celková produkce nižší než v předchozích obdobích, přestože výsledky v červnu, červenci a srpnu předčily úroveň stejného období loňského roku. Másla se však USA vyrábí méně, než se očekávalo, a je pravděpodobné, že v konci roku, kdy se vyčerpají zásoby, nebude domácí produkce stačit pokrýt spotřebu. Nižší je i výroba sušeného odstředěného mléka, s jehož exportem nemá USA problémy. Napnuté je zásobování trhu se sýry, a to přesto, že například jejich červencová produkce byla o 4,7 procenta vyšší než v loňském stejném měsíci a o 0,2 procenta překročila letošní červnovou výrobu. Export USA byl v prvních sedmi měsících letošního roku úspěšný. Například vývoz sýrů do Japonska se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvedl o 61 procent. Americké federální ministerstvo zemědělství předpokládá, že celková letošní produkce mléka se oproti loňské zvýší o 1,4 procenta a stejný meziroční nárůst předpovídá i pro příští rok. Na základě dosavadních z letošního roku počítá ministerstvo i s vyšším exportem. Důvodem je napjatá situace v zásobování trhu a pravděpodobná zvyšujícící se poptávka.
Na světoých trzích se dá očekávat nárůst poptávky v Číně a ve zbytku Asie, na Středním Východě a v severní Africe. Do vývoje trhu však může zasáhnout i oslabení ekonomik v hlavních odbytištích mléka a také výkyvy v kurzech měn.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down