29.07.2004 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce okurek nakládaček je na ústupu

Okurky nakládačky už nejsou atraktivní plodinou pro pěstitele na Břeclavsku. Jejich výměra několikanásobně klesla. Domácí produkty vytlačily levné dovozy z Polska. Podíl na poklesu jejich produkce má i uzavření dvou největších jejich odběratelů, znojemské Znojmie a lednické Fruty. Zatímco domácí konzervárny platily 13 až 15 Kč za kilogram, polský dovoz byl i pětkrát levnější, informuje o tom zpravodajský týdeník břeclavského regionu Nový Život.

Největším pěstitelem okurek v regionu je velkopavlovická Moravská Agra, která je zasadila na osmi hektarech. Podařilo se jí totiž uzavřít odbytovou smlouvu s konzervárnou Novák Hrabětice a dostává za tříděné okurky první třídy 14 až 15 Kč za kilogram. Nakladačky bez vytřídění lze prodat také na trhu od 13 do 14 Kč za jeden kilogram. Okurek ale příliš není a pokud to půjde dál, za týden nebudou," uvedl Luboš Procházka z Agry.
Okurkám se věnuje také například Zdeněk Jakubčík ze Šakvic, i když z původních šestnácti hektarů snížil jejich plochu na čtvrtinu. Od konzervárny Hamé totiž dostával za kilogram kvalitní suroviny jen osm korun, a to jsou podle něj peníze, za které se vůbec nevyplatí sklízet.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down