21.04.2009 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce piva klesá pomaleji

Výroba českých a moravských pivovarů v březnu podle předběžných odhadů meziročně klesla o půl procenta. Informoval o tom výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Pokles výroby tak proti prvním dvěma měsícům roku poměrně výrazně zpomalil. Podle Veselého zejména díky lepšímu počasí. Oficiální výsledky výroby pivovarů za první čtvrtletí budou známy koncem května.

V lednu české pivovary vystavily téměř o devět procent piva méně než ve stejném měsíci loňského roku. V únoru pak byla jejich produkce nižší dokonce o 14,5 procenta, uvedl Veselý. Za první tři měsíce loňského roku vyrobily tuzemské pivovary zhruba 4,1 milionu hektolitrů piva. "Po poklesech ledna a února, kde se patrně podílelo mimořádně chladné počasí, se ukazuje, že dopad krize by snad neměl být tak významný," uvedl Veselý. Počasí má podle pivovarníků na prodej piva zásadní vliv a jeho spotřeba významně roste, když je teplo.
Veselý již dříve připustil, že ekonomická krize sice nejspíše zasáhne i pivovarnictví, ale ne tolik jako jiné obory národního hospodářství. "Já si myslím, že to nebude pokles jako v jiných odvětvích v řádu 20 nebo 30 procent, to se pivovarů určitě týkat nebude," uvedl koncem března.
Podle Veselého ale lidé v důsledku krize budou přecházet od dražších a silnějších piv k levnějším a slabším. Patrná je již například rostoucí obliba jedenáctistupňových piv, která by letos měla na trhu dosáhnout až desetiprocentního podílu. Loni byl podíl jedenáctek 7,5 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.