Produkce potravin je plynulá, jejich zásob je dost, uvedl Toman

Produkce a distribuce potravin je plynulá, jejich zásoby jsou dostatečné. Po sobotním jednání zástupců potravinářských firem a zpracovatelského průmyslu a Svazu obchodu a cestovního ruchu to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Resort by měl firmám uvolnit administrativní podmínky, které by měly urychlit výrobu, distribuci a také zaměstnávání pracovníků.

"Nemáme žádné problémy s výrobou a distribucí potravin, není proto důvod panikařit a nakupovat přehnaně velké zásoby," zdůraznil Toman. Stát i ministerstvo podle něj má pro případ nutnosti vytvořen krizový plán v případě narušení dodávek. Se zástupci svazů a firem se zároveň dohodl na vytvoření koordinačního štábu, v rámci něhož se budou úřady i firmy navzájem informovat o aktuální situaci. Toman také upozornil, že dosud nebyl prokázán přenos viru z potravin na člověka.

Ministr výrobcům přislíbil, že stát se pokusí zjednodušit administrativní podmínky, aby usnadnil produkci potravin. Týkat by se to mělo například odložení některých kontrol, usnadnění převážení potravin přes hranice či spolupráce s potravinovými bankami, které by měly využívat potraviny původně určené pro školy. Uvolnit by se měly také podmínky pro zaměstnávání nových pracovníků v oboru.

To zástupci svazů uvítali. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza uvedl, že v oboru i kvůli současné situaci chybí velké množství pracovníků. Jde například o rodiče, kteří zůstali doma kvůli zrušené výuce dětí, případně cizince.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down