Produkce ryb vloni stoupla

Produkce ryb v České republice loni stoupla na 20 135 tun z předloňských 19 358 tun. V porovnání s pětiletými údaji šlo o průměrný rok. Nejčastěji chovanou rybou je s velkým náskokem kapr, následují býložravé ryby, lososovité, dravé a línové spolu se síhy. Informuje o tom publikace, kterou vydalo Rybářské sdružení ČR.

Loni se více objevovaly ryby i na českém jídelníčku. Spotřeba meziročně stoupla o 0,02 kg na 3,73 kg ryb na obyvatele za rok. Zdaleka tak nedosahuje hodnot z roku 2010, kdy Češi ročně jedli o 1,39 kg ryb více. Na talířích se více objevovaly mořské ryby (2,04 kg) než sladkovodní.  Z produkce kapra se polovina uplatní na tuzemském trhu, zbytek se vyváží do zahraničí, především do Polska, Německa, Francie, na Slovensko, do Rakouska a Maďarska. „Export ryb je významným ekonomickým prvkem českého produkčního rybářství. Ročně představuje 43 až 46 procent živých ryb z celkového prodeje tržních ryb, na domácím trhu se pak uplatní necelých 60 procent ryb,“ píše se brožuře Produkční rybářství ČR. V ČR se loni prodalo 8,5 tisíce tun živých ryb a 2,1 tisíce tun zpracovaných ryb v živé hmotnosti. Vyvezlo se 8,4 tisíce tun. Plocha rybníků, ve kterých se ryby chovají, činí téměř 43 tisíc hektarů.
Finanční škody způsobené zvířaty na českých rybnících se loni zvýšily na 158 milionů korun. Největší problémy způsobily tažné populace kormorána velkého, které mají na svědomí ryby v hodnotě skoro 89 milionů korun.
Následují škody, za které mohou vydry říční (36,9 milionu korun), volavky popelavé (skoro 20 milionů korun) a hnízdící populace kormoránů (téměř 13 milionů korun). Milionové škody způsobily podle sdružení populace bobrů na Moravě.*

Komentáře ke článku 1

  • Ladislav Vacek

    produkce ryb se podle mne vrátila na objem z let 2010-2012. V roce 2013 klesla v důsledku povodní z června 2013 v němž spousty ryb odnesla „velká“ voda – jen to co vím a co jsem viděl osobně je dosti významné – protržený rybník Liběšický velký ( 10 t ? ), Komárovský rybník na Smíchovském potoce ( přítok Mrliny – cca 30 t ? ) Mlékovický rybník na Bečvárce ( kousek od Zásmuk – přítok Výrovky – cca 10 t ? ) … a to je jen okres Nymburk a Kolín ….. a další ryby které odnesla voda až do Hamburku….. jak plavce v povídkách Šimka a Grosmanna „jak jsem se učil plavat…..“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *