Celosvětová produkce vína v letošním roce výrazně oživila z propadu minulého roku a dosáhla úrovně roku 2006. Vyšší produktivita vynahradila pokles rozlohy vinohradů, uvedla Organizace pro révu a víno (OIV).
Světovou sklizeň vinné révy pro tento rok odhadla na úrovni odpovídající zhruba 281 milionů hektolitrů. Je to o devět procent více než v loňském roce, kdy produkce vína prudce klesla kvůli špatnému počasí v Evropě a evropské politice omezování nadměrných zásob, takzvaných "jezer vína". "Globální sklizeň vína byla v roce 2013 vysoká, mimo jiné díky rozvoji produktivity vinohradů. Museli bychom jít zpět do roku 2006, abychom nalezli obdobnou produkci," uvedla OIV podle agentury Reuters.
Globální rozloha vinohradů se letos snížila o zhruba 15.000 hektarů na 7,5 milionu hektarů. Pokles byl patrný zejména v evropských zemích, jako je Itálie a Španělsko. Od roku 2006 se plocha osázená vinohrady ve světě zmenšila o 300.000 hektarů.
Výrazně oživila produkce vína ve většině Evropy. V Itálii, která je v produkci moku z révy evropskou jedničkou, stoupla o dvě procenta na 45 milionů hektolitrů. Ve Francii se zvýšila o sedm procent na 44 milionů a ve Španělsku o více než 20 procent na 40 milionů hektolitrů. V USA narostla sklizeň o sedm procent na ekvivalent téměř 22 milionů hektolitrů. Chile zaznamenalo rekordní produkci 12,8 milionu hektolitrů. Ohledně letošní spotřeby vína je OIV opatrná a upozornila na to, že poslední tři měsíce roku tvoří podstatnou část celoroční konzumace. Organizace nicméně předpověděla, že letošní spotřeba bude o něco vyšší než loni.
Čeští vinaři letos sklidí 68.352 tun vinných hroznů, což bude o 14 procent více než před rokem, sdělil před dvěma týdny v odhadu k polovině září Český statistický úřad. Zástupci Svazu vinařů předtím odhadli, že letošní sklizeň révy bude o více než třetinu vyšší a bude odpovídat 650.000 hektolitrům vyrobeného vína.