10.08.2022 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce vína ve Francii by se měla letos meziročně zvýšit

Produkce vína ve Francii se letos proti loňsku zvýší. Její objem ale může ovlivnit sucho. Uvedlo to minulý týden francouzské ministerstvo zemědělství. To ve svém prvním výhledu na letošní rok odhaduje, že produkce letos vzroste o 13 až 21 procent na 42,6 až 45,6 milionu hektolitrů. Rozmezí prognózy se podle resortu nachází až sedm procent nad pětiletým průměrem. Loni vinice zasáhly mrazy.

Většina oblastí Francie se letos těšila příznivějšímu počasí pro pěstování vinné révy než loni. Výjimkou jsou některé částí na jihozápadu země, které zasáhl mráz a krupobití, uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo. „Za těchto podmínek má produkce ve všech vinařských regionech s výjimkou Charentes tendenci k nárůstu oproti loňskému roku,“ sdělilo ministerstvo ve zprávě. „Půdní sucho v kombinaci s vlnami veder by však mohlo, pokud se udrží až do sklizně, tento nárůst omezit,“ dodal resort. Suché a teplé počasí v letošním roce snížilo tlak chorob na vinnou révu a mělo by také vést k brzkému zahájení sklizně hroznů, informovalo ministerstvo zemědělství. Sucho nicméně zasáhlo hrozny v regionech, jako je Alsasko na východě a Languedoc-Roussillon na jihozápadě, a začalo omezovat potenciál sklizně v Burgundsku. Produkce v oblasti Bordeaux by měla klesnout pod pětiletý průměr. Mráz a krupobití tam podle resortu v různé míře poškodily přibližně 10 000 hektarů. V oblasti Champagne se naopak očekává dobrá sklizeň. Produkce se tam bude pohybovat nad pětiletým průměrem, k čemuž přispěly červnové srážky a omezené choroby révy. Francouzský zemědělský sektor, největší v Evropské unii, se obává rostoucích ztrát v důsledku nejhoršího sucha v historii země. Francii zasáhlo několik vln veder.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down