10.08.2001 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkci ryb omezují ceny

Do vývoje tuzemského produkčního rybářství posledních let se negativně promítají ceny ryb. Od roku 1997 se snižoval zájem spotřebitelů o sladkovodní ryby, což byl důsledek jejich rostoucí ceny. Následoval cenový pokles cen, který se nezastavil ani v loňském roce. Uvádí se to ve Zprávě o stavu rybářství a rybníkářství v České republice za rok 2000

Průměrná hektarová produkce ryb z rybníků v ČR činila loni více než 400 kg. Kapacitně má české produkční rybářství bezesporu výrobní rezervy, nicméně při dalším zvyšování produkce by její využití probíhalo podle Zprávy za podstatně náročnějších ekonomických podmínek.
Zmíněná rezerva se vztahuje především k rybníkářství, kdy by bylo možno za zvýšených ekonomických vkladů dosahovat o čtvrtinu až třetinu vyšší produkci, zejména kapra.
V případě chovu lososovitých ryb je další růst limitován především dostupností vhodných a dostatečných zdrojů kvalitní vody.
U nás se v současnosti nachází více než 24 tisíc rybníků a malých vodních nádrží, jejichž celková plocha se pohybuje kolem 52 tisíc hektarů. Tyto rybníky umožňují zadržet objem vody kolem 625 milionů m3, vlivem zazemnění rybníků je však tato kapacita snížena přibližně o celou třetinu. V tuzemských rybnících je tak uloženo asi 197 milionů m3 sedimentů a roční přírůstek usazenin je odhadován na 1 až 2,6 milionů m3, což nejenom snižuje jejich akumulační schopnost, ale zároveň hmota sedimentů představuje trvalou zátěž pro ekosystémy rybníků a jejich soustavy. MZe vloni vynaložilo na odbahnění rybníků 83,4 milionu korun.
Produkce tržních ryb zůstává v posledních letech v podstatě stabilní.V roce 1991 bylo vyloveno 18 700 tun, loni 19 500 tun ryb v živé hmotnosti. Pokles ceny ryb však činil jenom za poslední rok asi deset procent. Dominantní rybou je v České republice kapr, jehož podíl činí asi 87 procent z celkové produkce, za ním následují lososovité ryby(necelých pět procent), býložravé ryby (přes tři procenta) a lín (necelá dvě procenta). Na export odchází ročně v průměru 8000 tun živých ryb, domácí trh pojme zhruba 8500 tun živých ryb a přibližně 2000 tun, tedy asi deset procent celkové produkce, představují výrobky z ryb.
V posledních letech se v důsledku ochrany predátorů (zejména kormorána velkého, vydry říční a volavky popelavé) zvyšují škody způsobované na rybách. V rámci celé ČR dosáhly podle Zprávy tyto škody například v roce 1999 celkem 164,6 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down