05.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkční kvóty EU jsou pro Slovinsko nepřijatelné

Slovinsko oznámilo, že kvóty na zemědělskou produkci, které pro kandidátské země stanovila Evropská komise, jsou nepřijatelné. Farmáři naléhají na slovinskou vládu, aby jednala o změně podmínek pro vstup do EU. "Některé tyto kvóty jsou nižší, než jakou dnes máme výrobu," řekl slovinský ministr zamědělství Franc But na tiskové konferenci v Lublani.

"Nemůžeme na ně přistoupit, i kdyby to mělo za následek prodloužení vstupních jednání." řekl.
Slovinsko je v čele zemí kandidujících na členství v EU; při rozhovorech s unií už uzavřelo 26 z 29 kapitol a doufá, že vstupní jednání letos ukončí. Podle Buta kvóta na produkci mléka pro Slovinsko, kterou komise stanovila na 422.700 tun mléka ročně, je proti skutečné loňské slovinské výrobě - 473.000 tun - mnohem nižší a vedla by k uzavření malých farem. "Kvóta na mléko pro Slovinsko znamená, že první rok po přijetí bychom museli snížit loňskou produkci o 12 nebo 15 procent, což je absolutně nepřijatelné," prohlásil ministr. Konstatoval také, že kvóta na výrobu cukru pro Slovinsko by jediné továrně na cukr, závodu Ormoz, znemožnila dovážet surový cukr, což by vedlo k jejímu uzavření.
Slovinské zemědělské a lesnické sdružení požádalo vládu, aby zaujala mnohem tvrdší vyjednávací pozici s Evropskou unií, a pohrozilo, že pokud by vláda chtěla kvóty přijmout, farmáři budou protestovat proti členství v EU. Mezi kandidátskými zeměmi vyvolal nespokojenost také návrh Evropské komise na dotace do zemědělství, který by dal novým členům méně peněz než zemím dosavadním. Tento postup minulý týden kritizovali ve společném prohlášení v Budapešti zástupci parlamentů visegrádských zemí, tedy ČR, Maďarska, Polska a Slovenska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down