02.07.2004 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prognózy z Vídně

Odborníci z Vídeňského institutu pro komparativní studia očekávají, že v nových zemích EU, jako je Česko, Slovensko či Maďarsko, porostou v letech 2004 až 2006 ceny zemědělských výrobků rychleji než ceny vstupů. „Po roce 2006 se ale cena práce a půdy bude zvyšovat výrazněji a také další vstupy zřejmě podraží. Poměr cen výstupů a vstupů zemědělské výroby se bude podle odhadů zhoršovat,“ uvedl na nedávném semináři v Praze Zdenek Lukas z uvedeného vídeňského institutu.

. Řekl také, že české zemědělství považuje vedle maďarského za nejlepší z nových členských zemí EU. Nevýhodou je podle něho zastaralá technika v produkčně nepříznivých oblastech, zadluženost odvětví, absence značkového zboží či to, že rolníci obhospodařují z 90 procent půdu pronajatou. Podle rakouských odborníků se v zemědělství zemích někdejší evropské patnáctky stále více prosazují tržně orientované větší podniky. Malých rodinných farem naopak ubývá. Například v Česku, Slovensku a Maďarsku mají podle nich malé podniky šanci spíš v regionálních specialitách a biopotravinách.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down