Program podpory biopaliv vláda odložila

Projednání zprávy ministerstva zemědělství o programu podpory biopaliv dnes vláda odložila, uvedla její mluvčí Lucie Orgoníková. Podpora biopaliv, která se má poskytovat ve formě úlevy na spotřební dani, vyjde státní rozpočet podle materiálu řádově na miliardy korun ročně. Plošné přidávání biopaliv do pohonných hmot má být zahájeno v příštím roce.

Nahrazení části fosilních paliv biopalivy vyžadují směrnice Evropské unie. Biopaliva však nejsou podle ministerstva zemědělství bez podpory konkurenceschopná. Podpora má činit 11,84 koruny na litr biolihu přimíchavného do benzinů a 9,95 koruny na litr metylesteru řepkového oleje (MEŘO) přidávaného do nafty.
Biolíh se zatím v pohonných hmotách v tuzemsku nevyužívá. Pro MEŘO, jež má již několikaletou historii, je v současnosti určena zvláštní podpora obnovená v loňském roce. Na domácím trhu ale loni končila jen malá část výroby, většina se vyvážela.
Program podpory biopaliv musí být podle MZe ještě schválen Evropskou unií. Jeho uskutečnění také vyžaduje legislativní změny, například novelu zákona o spotřební dani. Stěžejním problémem přimíchávání biopaliv do fosilních paliv bude vyřešení všech technických záležitostí, uvádí se v materiálu. Pro tento účel zřejmě budou třeba nemalé investice.
Přínosem programu je podle resortu odbyt pro nemalou část zemědělské rostlinné produkce, snížení škodlivých emisí v dopravě a vytvoření nových pracovních míst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *