18.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Program rozvoje venkova se zřejmě spustí napřesrok v prvním čtvrtletí

Program rozvoje venkova na období 2007 až 2013, který slouží k čerpání peněz z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD), by mohla Česká republika zahájit v prvním čtvrtletí příštího roku a první dotace by žadatelé mohli obdržet na podzim příštího roku. Uvedl to první náměstek ministerstva zemědělství Miroslav Toman. Během sedmiletého období představuje příděl pro ČR asi 73 miliard korun, dalších asi 20 miliard budou tvořit národní zdroje, což je 13 miliard korun ročně.

Program zahrnuje řadu opatření, od dotací na údržbu krajiny, přes modernizaci zemědělství a potravinářství, rozšiřování pracovních příležitostí na venkově až po zlepšování životního prostředí a lesnické dotace, řekl Toman. Podpory podle něj navazují na současný operační program zemědělství a Horizontální plán rozvoje venkova, které sloužily k čerpání evropských fondů v letech 2004 až 2006.
Z roční částky na podpory v rámci programu by mělo jít přibližně 22 procent na konkurenceschopnost zemědělství, lesnictví a potravinářství, přibližně 55 procent na zlepšování životního prostředí a krajiny, necelých 17 procent na rozšiřování okruhu hospodářských činností a podpory kvality života na venkově a přibližně pět procent na podporu záměrů venkovských partnerství.
Podle Tomana ministerstvo zemědělství neodeslalo program do Bruselu dříve, protože muselo čekat na konečnou podobu unijních prováděcích předpisů, které jsou teprve před schválením. I když se nezačne od ledna 2007, Česko o peníze nepřijde, prohlásil.
Ministerstvo slibuje, že proti současnosti zjednoduší čerpání příslušných podpor. Pro žadatele by to mělo znamenat méně papírování, stanovených požadavků, které musí splnit, i jednodušší kontroly.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down