31.07.2006 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Program Sapard byl po čtyřech letech uzavřen

Program Sapard byl v České republice zahájen v dubnu roku 2002 jak nástroj k čerpání finančních prostředků z fondů EU pro období příprav ČR na členství v EU. Ministerstvo zemědělství dokázalo využít program v maximální možné míře a dokonce zajistilo o 15 % vyšší finanční zdroje než byl původně stanovený objem.

Za celou dobu realizace bylo v rámci sedmi kol příjmů žádostí předloženo více než 3000 projektů, z nichž bylo schváleno a následně uzavřeno 1692 smluv na částku 4,5 mld Kč. Uzavírání smluv skončilo 31. prosince 2003. Největší počet projektů (359) byl u opatření Investice do zemědělského majetku. Nejvíce prostředků (25 % celkové částky) bylo proplaceno v opatření Obnova a rozvoj vesnic a venkovské infrastruktury. Proplácení prostředků bylo ukončeno 30. listopadu 2005, kdy byla vyčerpána celá alokace let 2000 až 2003. V rámci tohoto období bylo proplaceno celkem 1495 projektů v částce 3,9 mld, z toho byl podíl EU ve výši 2,95 mld. Kč. Zbylé závazky budou hrazeny z financí Evropského zemědělského orientační a záručního fondu v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova, a to do konce letošního roku.

Program SAPARD vyhlásil celkem devět opatření směřujících k posílení konkurenceschopnosti a modernizaci tuzemských zemědělských provozů, rozvoji venkova a odborné pomoci. Šlo o následující opatření
- Investice do zemědělského majetku;
- Zlepšování zpracování a marketingu zem. a produktů a produktů rybolovu;
- Zlepšování struktur pro kontrolu kvality, pro kvalitu potravin a ochranu spotřebitele;
- Meliorace a pozemkové úpravy;
- Obnova a rozvoj vesnic a venkovské infrastruktury;
- Rozvoj a diverzifikace hospodářských činností zajišťující rozmanitost aktivit a alternativních zdrojů příjmů;
- Metody zemědělské produkce určené k ochraně životního prostředí a uchování krajiny;
- Zlepšování profesního vzdělávání;
- Technická pomoc.

Zkušenosti z realizace programu SAPARD výrazně přispěly k rychlému zahájení čerpání podpor v rámci strukturálních fondů EU. Nyní jsou využívány především u Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství. Získané poznatky však budou přeneseny i pro navazující programy a pro čerpání finančních podpor z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down