17.12.2002 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prohlášení Budějovického Budvaru k přístupové dohodě mezi ČR a EU

Zástupci Budějovického Budvaru vítají výsledek přístupových jednání mezi Českou republikou a Evropskou unií týkající se ochrany zeměpisných označení. Podle přístupových dohod bude platit ochrana zeměpisných pojmů "Budějovické pivo" a "Českobudějovické pivo" v 25 zemích EU.

Tato ochrana je zajištěna prostřednictvím bilaterální dohody a je výsledkem jednání dvou suverénních partnerů, kteří tak prokázali, jakou dávají vážnost ochraně zeměpisných označení, kterou upřednostňují před ochrannými známkami.
Budějovickému Budvaru se tak podařilo zhodnotit 5leté úsilí, které úspěšně završili vyjednavači za českou stranu. To nám umožňuje, abychom mohli využívat Nařízení 2081/92, které je součástí právního řádu Evropské unie a je speciálně určeno pro ochranu zeměpisných označení.
Úspěch je o to cennější, že zástupci společnosti Anheuser-Busch se snažili využít politických prostředků a prostřednictvím nátlaku severoamerických zástupců ve Světové obchodní organizaci (WTO) znemožnit ochranu výše uvedených zeměpisných označení v rámci EU. Mimo jiné došlo až na vyhrožování soudními spory na půdě WTO a u Evropského soudního dvora.
Budějovický Budvar je přesvědčen, že ochrana zeměpisných označení je oprávněná a dává možnost i do budoucna chránit originální budějovické pivo před napodobeninami. Zároveň je Budějovický Budvar přesvědčen, že si ochranu pojmů "Budějovické pivo" a "Českobudějovické pivo" zaslouží díky své více než 700leté tradici a trvalé špičkové kvalitě. Touto dohodou bylo Budějovické pivo přiřazeno k takovým špičkovým pojmům potravinových výrobků, jako jsou víno Champagne, Portské víno, Parmská šunka, Bavorské pivo, piva z anglického Newcastlu a další.
Výrobky chráněné podle míst původu jsou díky kvalitě a pověsti často kopírována, což je i příklad "Budějovického piva" a "Českobudějovického piva", o čemž svědčí i slova zakladatele pivovaru Anheuser-Busch pana Adolfa Busche, která pronesl ve čtvrtek 26.dubna 1894 v 10,30 hod, před Obvodním soudem Jižní New York, USA: "Nápad byl jednoduchý - vyrábět pivo stejné kvality, barvy a chuti jakou má pivo vyráběné v Budějovicích nebo v Čechách."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down