17.09.2009 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prohlášení k evropskému trhu s mlékem

Globální ekonomická krize stále pokračuje a má stále větší dopad na evropský trh s mlékem. Situace producentů mléka je velmi varující. Mnoho podniků je již na hranici finanční krize a jejich sociální postavení je ohrožené, varují ve společném prohlášení k situaci na trhu s mlékem Belgie, Bulharsko, SRN, Estonsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Francie, Lucembursko, Maďarsko, Rakousko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovenská republika, Finsko , Španělsko a Česká republika, které bylo přijato na posledním jednání rady evropských ministrů 13. září ve švédském Vaxjoe. Informoval o tom Miroslav Louma ze Zemědělského svazu ČR.

Stávající tržní opatření měly zabránit dalšímu prohloubení krize v daném sektoru a jeho kolapsu. Zřetelně se ukazuje jejich nedostatečnost a neschopnost zavedených tržních opatření i v širším měřítku pomoci zemědělským podnikům v jejich situaci.
Vzali jsme na vědomí zprávu Evropské komise. Národní opatření, která navrhuje komise, neodpovídají rozměrům stávající krize v rámci celé Evropy; je třeba současná opatření doplnit novými a širšími opatřeními, hrazenými z rozpočtu Evropské unie, která by se aplikovala ve všech zemích unie. Je nutný komplexní přístup, který musí být kombinován s krátkodobými opatřeními, která budou doprovázet postupné opouštění systému mléčných kvót.
Výše uvedené země z těchto důvodů požadují, aby Evropská komise předložila návrh na dočasné zvýšení intervenční ceny a současně:
- zvýšila exportní podpory pro vývozy másla, sušeného mléka a sýrů s tím, že se zabrání narušení trhu v rozvojových zemích,
- aby znovu obnovila povolení používat sebranou smetanu a sušenou smetanu v krmivech pro zvířata,
- aby zabezpečila, že rozdělování másla a sušeného mléka, které se bude nakupovat prostřednictvím veřejných intervenčních skladů, nastane pouze v případě nárůstu ceny, čímž se zabrání narušení trhu s mlékem,
- aby opětně prověřila všechny možnosti spojené s modernizací programu EU určené na restrukturalizaci sektoru výroby mléka v EU.
Navíc, nová opatření přijatá na úrovni celé EU musí být taková, aby sektor výroby mléka již nebyl závislý pouze na tržních silách, ale lépe čelil výkyvům trhu. Nestabilita příjmů producentů mléka jim neumožňuje plánovat další investice. V rámci sektoru produkce mléka je nutné posílit organizační opatření.
Z těchto důvodů žádáme urychleně o zvážení následujících možností:
- je nutné přizpůsobit stávající tržní nástroje dané situaci nebo vytvořit nástroje nové, které budou lépe reagovat na cenové výkyvy (volatilitu) v dlouhodobém časovém horizontu – efektivně a rychle, ale i flexibilně,
- smluvně zaručit ve vztahu k potravinovému řetězci, ale i ve vztahu k výrobním organizacím vyvážené vztahy s cílem stabilizace trhu a nutné obrany proti tržním výkyvům a rizikům. Zejména je nutné zvážit, zda by tržní opatření, která podporují v současné době produkci ovoce a zeleniny i vína neměla být použita a rozšířena na podporu sektoru produkce mléka,
- s pomocí státních opatření je nutné zvýšit úroveň a podporu inovačních procesů a výzkumu, včetně hledání nových tržních strategií v rámci celého trhu a jeho segmentů; cílem je zejména podpora konkurenceschopnosti zemědělských podniků,
- je nutné posílit informovanost a transparentnost informací, které jsou určeny spotřebitelům, zejména v oblasti značení původu potravin - místa, regionu původu zboží; to je možné uplatnit buď na základě dobrovolnosti, anebo ošetřit právním předpisem EU.
Také opětně zdůrazňujeme, že stávající krize není pouze krizí evropskou, ale zasahuje producenty mléka a trhy na celém světě. V této souvislosti žádáme Evropskou komisi, aby vytvořila zprávu, která zmapuje mezinárodní trh s mléčnými produkty, která bude brát v úvahu dopady politických rozhodnutí a dominantní pozice subjektů na trhu, zejména je nutné, aby tato zpráva zahrnula analýzu možností lepšího fungování trhu v budoucnosti.
Evropská unie musí jednat ihned. Již si nemůžeme dovolit další časové prodlení. V opačném případě budeme čelit krizi v sektoru evropské produkce mléka s hlubokým dopadem na venkovské oblastí napříč celou Evropou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down