22.10.2004 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prohlášení představenstva Agrární komory ČR

Představenstvo Agrární komory České republiky projednalo na svém zasedání 19. října celkovou situaci v agrárních odvětvích a konstatuje:

1. Trh obilovin a řepky je v odbytové krizi - přispívá k tomu i oddalování realizace programů nepotravinářského využití zemědělské půdy, zejména programu biopaliva. Dále nevyjasněná situace kolem intervenčního nákupu obilovin zejména ve vztahu ke skladovacím kapacitám.

2. Zpožďuje se finanční tok prostředků ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Důchodová pozice zemědělců se s ohledem na termíny splatnosti bankovních úvěrů, splátek za privatizovaný majetek, takzvaných bezúročných půjček a zelených úvěrů, stává kritickou.

3. Za šest měsíců po začlenění českého zemědělství do společné zemědělské politiky Evropské unie dochází k bytostnému ohrožení domácích producentů především u zeleniny a ovoce na základě sociálního dumpingu.

4. Neplněním přístupových dohod s Evropskou unií, zejména nedorovnáním přímých plateb z národních zdrojů do vyjednané výše se oslabuje konkurenceschopnost českého zemědělství a rozvoj venkova. Snižuje se tím také základna, ze které budou odvozeny platby v období 2007 až 2013.

Celkovou situaci v zemědělství považujeme za nadále kritickou.

Žádáme vládu a Parlament ČR, aby se mimořádnou situací českého zemědělství a venkova zabývaly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down