Prohřešky jsou hlavně při prodeji

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) je dozorovým orgánem, která má ve svém portfoliu i čerstvé ovoce. Podle zjištění SZPI zjištěné prohřešky většinou však nesměřují k prvovýrobcům, ale z větší části právě k obchodníkům. Jejich přístup ke komoditám, jako jsou ovoce a zelenina, je často „macešský“. Situace se sice postupně zlepšuje, ale stále není srovnatelná s Rakouskem nebo Německem, kde je péče personálu o zboží při prodeji ovoce a zeleniny jiná než u nás. Výsledky kontrol v této oblasti přiblížil minulý týden na tradičních Ovocnářských dnech ředitel SZPI Martin Klanica.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla v minulém roce přes 43 480 kontrol výroby, dovozu, prodeje, internetového obchodu, celních skladů a provozoven společného stravování. Vydala 167 pravomocných rozhodnutí ve správním řízení, jejichž součástí byly delikty související s nevyhovujícími vzorky čerstvého ovoce, přičemž pokuty dosáhly výše 34 milionů korun. SZPI vloni pravomocně vydala 2677 rozhodnutí. Celková výše pokut dosáhla téměř 139 milionů korun. Konkrétně v segmentu čerstvého ovoce, zejména u prodejců, uložila pokuty ve správním řízení ve výši 34 milionů korun, což je z celkového objemu pravomocně uložených pokud číslo alarmující. Problémy přitom nejdou za prvovýrobci a pěstiteli. U prvovýrobců bylo odebráno 40 vzorků a všechny byly vyhovující. Ve velkoobchodu to bylo 497 vzorků, z toho 0,4 procenta bylo nevyhovujících.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down