Projednávání zákona o významné tržní síle vláda odložila

Vláda odložila projednávání návrhu novely zákona o významné tržní síle, která má chránit dodavatele zemědělských a potravinářských produktů před nekalými praktikami některých obchodních řetězců. Novelu předložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s cílem odstranit nejasnosti a nepřehlednost současné právní úpravy. Oznámilo to tiskové oddělení vlády. Materiál byl na programu jednání vlády loni v září, ale ministři jej tehdy také odložili.

Novela má například nahradit pojem potravinářské a zemědělské produkty, který není nikde definován, pojmem potravina, který se používá v evropských předpisech. Také vymezení samotného pojmu významné tržní síly dává podle úřadu možnost minimálně dvojího výkladu. Šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat, způsobuje nepřehlednost a špatnou orientaci v zákoně.  V zákoně teď není například vymezena jeho územní působnost, není tedy zřejmé, jak posoudit, kde zneužití významné tržní síly nastalo. Nelze také rozhodnout, že významnou tržní sílu zneužily různé nákupní aliance, tedy jakákoli spolupráce odběratelů, i když nemají formu právnické osoby, uvádí materiál. Podle úřadu by také bylo žádoucí stanovit, že i dodavatel může nabýt významnou tržní sílu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down