Projekt má informovat a edukovat veřejnost

Cílem projektu Zemědělského svazu ČR Zemědělství žije! je informovat a edukovat laickou veřejnost o důležitosti zemědělství, a také zvýšit atraktivitu práce v zemědělství u dětí, jako možného budoucího povolání. Zároveň chce vysvětlit a uvést na pravou míru mýty se zemědělstvím spojené a upozornit na benefity lokálních potravin a jejich prodeje. Informoval o tom tiskový mluvčí Zemědělského svazu ČR a vedoucí tohoto projektu Vladimír Pícha na setkání s novináři v Praze.

V rámci projektu Zemědělský svaz pořádá různorodé osvětové aktivity. Projekt vznikl v roce 2012 a probíhá pod záštitou Ministerstva zemědělství. V roce 2022 se podílel na celkem 19 zemědělských výstavách, při kterých naučný stánek navštívilo více než 33 tisíc návštěvníků, z toho bylo zhruba osm tisíc dětí. Na základních školách bylo uspořádáno 35 besed s účastí více než 800 posluchačů. Na vybraných základních a středních školách také probíhaly agro-environmentální kroužky pro děti. Jedná se o teoretickou i praktickou výuku, ke kterým Zemědělský svaz připravil naučné materiály a školám zprostředkoval možnost nahlédnout do fungování farem v okolí. V červnu loňského roku proběhla také akce Dny českého zemědělství, které se zúčastnilo přes 50 zemědělských podniků a farem. Ty otevřely dveře návštěvníkům, které zajímalo, jak práce v zemědělství vypadá a co všechno obnáší. Celkově se akce zúčastnilo více než 53 tisíc návštěvníků, z čehož bylo asi 15 tisíc dětí. „Letošní Dny českého zemědělství proběhnou 16. a 17. června 2023. Do druhé dekády tohoto projektu vstupujeme s přáním zvýšit povědomí o pořádaných akcích širší veřejnosti. Věříme, že to přinese užitek jak lidem, tak i zemědělcům, kteří pro ně vyrábí kvalitní lokální potraviny,“ doplnil Pícha. V rámci projektu připravuje Zemědělský svaz soutěž pro žáky středních škol Jízda zručnosti traktoru s vlekem, jehož vyvrcholením je Mistrovství republiky Jízdy zručnosti. Minulého ročníku se zúčastnilo více než 160 studentů a studentek. I na tento rok je naplánováno osm oblastních kol a mistrovství republiky se bude konat v červnu ve spolupráci s Gymnáziem a střední odbornou školou Podbořany.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down