Projekt Místní akční skupiny Nad Orlicí

Ve Vrbici, vesničce se 130 obyvateli na hranicích rychnovského a orlickoústeckého okresu, Vesnici roku 2004 v Královéhradeckém kraji, dokončili projekt, který realizovali v rámci Místní akční skupiny Nad Orlicí. Projekt s názvem Sportovně relaxační zázemí penzionu Pod Rozhledou představuje investici za jeden milion korun, z toho 60 % prostředků by poskytla MAS Nad Orlicí z Programu rozvoje venkova v rámci programu Leader ministerstva zemědělství. Informoval o tom zástupce uvedené místní akční skupiny Josef Krám.

V rámci toho projektu byl v novém penzionu vybudován zastřešený bazén (o rozměrech 9,5 m x 4,2 m, s hloubkou 1,5 metru, s moderní technologií aseptické slané vody, jež je osmkrát méně slaná než voda v moři), travnaté hřiště (na volejbal, nohejbal a badminton), trampolína (o průměru 5 metrů pro bodové zatížení až 180 kg), ruské kuželky, dětský herní prvek (prolézací hrad se skluzavkou) a minibranky pro dětský fotbal a přenosný minigolf. Realizace byla dokončena v listopadu 2010.
Projekt na penzion Pod Rozhlednou, otevřený 1. dubna 2010, jediný svého druhu v Mikroregionu Brodec, byl dotačně podpořen z Programu rozvoje venkova ČR, opatření III. I. 3 podpora cestovního ruchu s podtitulem: Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova – Evropa investuje do venkovských oblastí. Penzion má kapacitu 30 lůžek (zatímco loni bylo jeho využití přes léto zhruba na 50 %, letos je plno), restauraci pro 35 osob, venkovní terasu s altánem pro 40 lidí (vybavena zázemím pro grilování).
Hospodaření s energiemi má při realizaci projektu velký význam. Na střeše penzionu jsou instalovány teplovodní sluneční panely s plochou 20 m2, kterými je ohřívána teplá užitková voda, bazén a v okrajových obdobích topné sezóny i ústřední vytápění. Ústřední vytápění penzionu s 50 radiátorovými tělesy je navíc regulováno jednotlivými elektricky ovládanými termostatickými hlavicemi, což umožňuje nastavit teplotu podle časových pásem a teplot jednotlivých místností, ale co je velice zajímavé, teplotu jednotlivých místností je možno řídit i přes internet.. Není problém připojit se k regulační jednotce na dálku přes internet a podívat se, jaká je aktuální teplota a nastavit požadovanou teplotu v jakékoliv místnosti. Kromě optimalizace nákladů na vytápění je tam velice důležitá i organizační záležitost, tedy minimální pracnost při ovládání systému. Navíc vše je propojeno se solárním ohřevem pomocí solárních kolektorů (v rozsahu využití solárního systému byli v regionu průkopníky).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *