12.10.2004 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt na záchranu teplomilných rostlin vrátí Moravském krasu pastevectví

Pastevectví se do tří let vrátí do chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Stádo v počtu kolem sto kusů ovcí by se mělo do té doby pást na obnovených pastvinách mezi Vilémovicemi, Lažánkami a Ostrovem u Macochy v severní části krasu. Návrat pastevectví umožní ekologický projekt obnovy teplomilných stanovišť v chráněné lokalitě. Projekt vyjde na 17 milionů korun a většinu nákladů zaplatí Evropská unie, uvedl Václav Izák z ekologické organizace Pozemkový spolek Hády, v níž projekt vznikl.

Izák zdůraznil, že v první řadě je cílem obnova oblasti, na kterých žijí teplomilné rostliny. Jsou to louky a pastviny zarostlé křovím a stromy. Pastevectví mělo v krasu dlouhou tradici. Dovážená levná vlna jej ale před lety zlikvidovala. Pastviny a louky zarostly. Keře a další náletové dřeviny jako akát, jasan nebo smrk tak připravily o životní prostor teplomilné rostliny, z nichž mnohé patří k velmi vzácným. Situaci by měla změnit obnova luk.
Projekt zahrnuje nejen oblast krasu, ale také jeho nejbližší okolí. Bude se pracovat například v okolí lomu Hády nebo v údolí Říčky v jižní části chráněné lokality. Izák vysvětlil, že na obnovených loukách v jižní části krasu nebude možné obnovit pastevectví. Počítá se ale s tím, že obnovené louky budou pravidelně koseny.
Spolek získal i čtyři miliony korun na výkup pozemků v okolí hádeckého lomu. Vlastní je společnost Cementárna Mokrá. Oblast je přitom významná vysokým počtem chráněných rostlin. Podle ekologů by měla být v budoucnu nově začleněna do Moravského krasu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down