23.08.2006 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Propad ceny kávy by se neměl odrazit do potravinářských společností

Cena kávy se začala včera na burze v Londýně výrazně propadat a dnes v poklesu pokračuje. Pokles mají na svědomí velké investiční fondy, které kávu vyprodávají ve velkém. Cena termínového kontraktu na kávu typu robusta se tak snížila o více než čtyři procenta. Prudké cenové výkyvy nemívají na velké průmyslové odběratele výraznější vliv. Většina potravinářských společností nakupuje komodity za ceny, které si domlouvá dlouho dopředu a proti výrazným výkyvům se zajišťuje pomocí derivátů. To potvrzují například i výsledky hospodaření společnosti Nestlé, která zvýšila zisk navzdory růstu cen komodit.

Podle obchodníků se kolem poledne kontrakt s dodáním v září prodával za 1712 dolarů za tunu, během prvních hodin obchodování ale cena klesla až na 1665 USD. Listopadový kontrakt se prodává asi za 1560 USD, zatímco v úterý se dotknul sedmiletého maxima 1586 USD.
Na sedmiletém maximu se cena kávy ocitla kvůli slabším dodávkám z Vietnamu, který je na světovém trhu pěstitelů kávy klíčovou zemí. Vliv měly i zprávy o poškození zásob kávy v Itálii, což vedlo burzu Liffe k pozastavení většího počtu kontraktů na kávu, která je uskladněna v přístavu Terst.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down