V orgánech Evropské komise je 76 expertů nominovaných za české ministerstvo zemědělství a 88 odborníků z resortních rozpočtových a příspěvkových organizací. Do orgánů Rady EU vysílá ministerstvo 57 zástupců a 53 lidí je v nich za jemu podřízené organizace. Tato čísla mimo jiné uvádí materiál, který hodnotí zapojení MZe do rozhodovacího procesu Evropské unie.
Rekapituluje rovněž působení resortní koordinační skupiny a sleduje účast členů na pravidelných zasedáních, konaných v týdenních intervalech. „Kvalita stanovisek se i přes přetrvávající výkyvy v průběhu tohoto roku zlepšovala. Stále častěji se místo formálního projednání a schvalování pozic přistupovalo k debatě nad jejich obsahem,“ konstatuje zpráva vypracovaná úsekem vztahů s EU na ministerstvu zemědělství.
Za zásadní považuje urychleně dobudovat systém distribuce dokumentů přímo z Bruselu prostřednictvím sítě Extranet. Dosud chodí dokumenty z jednotlivých pracovních orgánů EU na centrální počítač stálého zastoupení ČR v Bruselu, odkud se automaticky přeposílají na ministerstvo zahraničních věcí. To je pak rozesílá jednotlivým ministerstvům v České republice. Stejnou cestou se do sídla unie vracejí vypracovaná stanoviska. „Denně se oběma směry doručí asi padesát dokumentů se zemědělskou tematikou,“ uvádí materiál MZe se zářijovým datem. Většina je přitom volně přístupných, ovšem má přibývat utajovaných dokumentů, což se odůvodňuje například snahou zabránit komerčnímu zneužití informací, bojem s bioterorismem či jinými mimořádnými situacemi.
Zpracovávané materiály, které nepodléhají utajení, přijímá na MZe oddělení komitologie. Odsud je dostávají odborníci na danou problematiku. Jsou mezi nimi i dokumenty označené „Limited EU“, které nejsou přímo tajné, ale má se s nimi zacházet diskrétně – nejsou tedy určené pro veřejnost. Vyhrazené, důvěrné či tajné informace se rozšiřují výhradně v papírové podobě přes odbor bezpečnostní politiky a krizového řízení MZe. Od letošního ledna do září obdržel úřad třicet dokumentů klasifikovaných jako „vyhrazené“, což je nejnižší stupeň utajení. Jeden byl důvěrný, zatím žádný nebyl tajný.
Resortní ministerstvo považuje za nevyhnutelné informovat veřejnost o aktuálních otázkách projednávaných v evropských institucích, což má zprostředkovat jeho webová stránka. Minulý týden se na ní mohli čtenáři dozvědět, jaká zemědělská témata byla na programu do 12. září a v předchozích týdnech.
Jako na nezbytnou pohlíží MZe, jak uvádí ve své zprávě, průběžnou komunikaci s nevládními organizacemi. „Výsledné pozice ČR prezentované v institucích EU mají být již společným stanoviskem zohledňujícím i názor těchto organizací,“ konstatuje materiál. Počet nevládních organizací, s nimiž se takto v resortu počítá, dosahuje podle přiloženého seznamu třicítky.
Náklady na cesty českých zástupců na jednání pracovních orgánů Evropské komise i Rady EU plně hradí unie. „V této souvislosti je nezbytné, aby účast expertů na jednáních byla co nejhojnější,“ zdůrazňuje MZe. Argumentuje také zajištěným tlumočením v přípravných orgánech rady, o které je možné ve všech pracovních skupinách požádat.