30.09.2008 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prošel prvním čtením

Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila vládní novelu zákona o zemědělství, která mimo jiné zavádí systém cross compliance. Jeho zakotvení v českém zákonodárství od roku 2009 vyžaduje Evropská unie. V opačném případě by ČR nemohla od počátku příštího roku nadále využívat dotační prostředky EU. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče novela přináší zpřísnění a zefektivnění systému kontrol. V podstatě se jedná o zavedení principu bodového systému. Pokud zemědělec dlouhodobě nebude plnit stanovené podmínky, přijde o dotace. „Je to spíše systém křížové kontroly stávajících podmínek, nikoliv nové povinnosti,,“ upozornil ministr. Důležitou součástí novely je také evidence krajinných prvků. Zemědělci budou mít podle ministra možnost čerpat prostředky na odpovídající údržbu těchto cenných biotopů, které mají blahodárný vliv na udržení zdravého životního prostředí a tvoří krajinný ráz. Zákon také pružně reaguje na zavádění nových kultur, jakými jsou například energetické plodiny - obnovitelné zdroje energie.
Agrární komora ČR se ale obává, že se zákon nepodaří schválit do konce roku a kvůli tomu vzniknou tuzemským zemědělcům komplikace. Ministerstvo zemědělství však věří, že zákon do té doby schválen bude. „Podpora českého konkurenceschopného zemědělství a vlastníků půdy je v zájmu celého politického spektra,“ uvedl ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down